Akcja Stroisz. Kamery. Przestrzeń.

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. Dla strażników leśnych to okres wytężonej pracy, od kilku dni patrolują lasy i targowiska przy cmentarzach. Czas ten sprzyja bowiem kradzieżom i dewastacjom drzew i krzewów iglastych. Gałązki iglaków, czyli tzw. stroisz wykorzystuje się do produkcji wieńców i innego rodzaju ozdób nagrobnych. Można go pozyskać jedynie ze specjalnie do tego celu przeznaczonych plantacji i upraw. Nie wszyscy handlarze do tego stosują. Akcja "Stroisz" odbywa się w całej Polsce. W ubiegłym roku stwierdzono 50 przypadków nielegalnego pozyskiwania gałązek. Straty przyrodnicze są w tym przypadku olbrzymie. Aby uzyskać jedną wiązkę stroiszu, wykorzystuje się gałęzie z jednej 20-letniej jodły. Warto o tym pomyśleć przed zakupem.


 

Na ulicy, w autobusie, czy w parku miejskim, przed ich czujnym okiem nie umknie nikt. Mowa o kamerach miejskiego monitoringu. W Chorzowie jest ich już prawie 30. Uruchomienie nowych kamer to dobra okazja, aby przyjrzeć się temu, czy faktycznie podnoszą one poziom bezpieczeństwa w naszych miastach.


 

Konkurs na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego rozstrzygnięty. Główne nagrody powędrowały do Muzeum Śląskiego, Kopalni Guido oraz Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Te inwestycje są dobrze znane koneserom śląskiej przestrzeni. Wśród laureatów znalazły się jednak nie tylko wielkie projekty, wyróżnienie otrzymał jeden z Placów na Glanc. Nasza reporterka sprawdziła jak to się stało, że zrewitalizowane katowickie podwórko stanęło w szranki z tuzami śląskiej architektury. Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów już od dwóch lat zajmuje się rewitalizacją śląskich podwórek. W tym roku odświeżenia doczekały się trzy Place. Czy któryś z nich zabłyśnie i okaże się Najlepszą Przestrzenią Publiczną na Śląsku, dowiemy się już za rok. 

Katowice na 102.2 FM

Jastrzębie Zdrój to bardzo młode miasto, któremu prawa miejskie nadano zaledwie 50 temu. Miejscowość ma jednak o wiele starszą metrykę. Niektórzy historycy sądzą, że powstała w okresie kolonizacji na prawie magdeburskim i przez jakiś czas funkcjonowała pod nazwą Hermansdorf (wieś Hermana). Tymczasem od II połowy XV wieku wieś występowała w źródłach jako Jastrzębie. Najważniejsze etapy rozwoju Jastrzębia możemy zobaczyć w Galerii Historii Miasta, po której naszą reporterkę Monikę Krasińską oprowadził jej kierownik Marcin Boratyn.


Obecnie w Jastrzębiu powstaje właśnie Lokalny Program Rewitalizacji. Czym jest LPR i do kogo jest skierowany, o tym nasza reporterka rozmawiała z wiceprezydentem miasta Ryszardem Rakoczym.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

„Oddaj krew, idź na mecz”. W Bielsku-Białej zorganizowano ją po raz szósty a jej ideą była zbiórka krwi dla pacjentów szpitali, którzy tego życiodajnego płynu potrzebują. Będzie także o pierwszej w Skoczowie kweście na cmentarzach. Towarzystwo Miłośników Skoczowa wspólnie z parafiami i gminą pierwszy raz organizuje zbiórkę na nekropoliach a jej celem jest ratowanie zapomnianych nagrobków.


 

Czestochowa na 98.4 FM

Na częstochowskich cmentarzach przeprowadzona będzie kwesta na renowację zabytkowych nagrobków. Artyści, dziennikarze i młodzież 1 listopada pojawią się z puszkami na cmentarzach: Kule i św. Rocha. Ponadto zachęcamy do udziału w akcji SOS Bezdomności organizowanym przez Stowarzyszenie wzajemnej pomocy Agape. INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl