Skafander. Arboretum. Pomoc dla Asi.

Dziś w Katowicach na własnej skórze można było odczuć fizyczne trudności, które na co dzień towarzyszą seniorom. Podczas dnia otwartego Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, każdy zainteresowany mógł przymierzyć skafander geriatryczny – specjalny kostium, który ma ograniczać zdolności motoryczne i poznawcze. Czy skafander faktycznie pozwala poczuć się, choć przez chwilę, jak siedemdziesięciolatek sprawdzał nasz reporter Dawid Damszel.


 

Przy gimnazjum im. Kaspra Karlińskiego w Olsztynie zakończono już budowę szkolnego arboretum. Nasadzono kilkaset drzew i krzewów. Ogród dendrologiczny poprawia estetykę terenu przy szkole, ale przede wszystkim pomaga w pogłębianiu wiedzy uczniów o drzewach, środowisku naturalnym i ekologii. Na budowę szkolnego arboretum Urząd Gminy w Olsztynie otrzymał dofinansowanie, blisko 20 tysięcy złotych, z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Nowe arboretum odwiedziła z mikrofonem Izabela Czerczer.


 

ania_120Ania Starosolska z Gliwic ma 6 lat, a wygląd 10-miesięcznego dziecka. To skutek bardzo rzadkiej choroby genetycznej - zespołu Cockayne´a. Rodzice Ani dopiero od roku wiedzą, co tak naprawdę dolega ich córce. Choroby nie da się wyleczyć, ale pojawiła się nadzieja, by wydłużyć życie Ani dwukrotnie i poprawić jego jakość. Nadzieja, która kosztuje 2 miliony złotych. Ani można pomóc zarówno przekazując 1 procent, jak i wpłacając pieniądze na konto. Wszystkie dane znaleźć można na Facebooku na profilu pod nazwą "Pomoc dla Ani" oraz na blogu, który prowadzą jej rodzice: www.aniastarosolska.blogspot.com. Nagranie przygotowała Joanna Opas.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Na relację z 24. Posiady Gawędziarskiej i Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych w Jeleśni i Milówce oraz na góralskie Andrzejki w Istebnej zaprasza Andrzej Ochodek.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Chór Męski Pochodnia świętuje jubileusz 85-lecia działalności. To jeden z najstarszych chórów w Polsce. Powstał w Częstochowie w listopadzie 1930 roku. Ma bardzo bogaty repertuar, śpiewa utwory słynnych kompozytorów polskich i zagranicznych, muzykę sakralną, klasykę, pieśni ludowe i muzykę współczesną. Koncertował w blisko 30 krajach świata. Stowarzyszenie Śpiewacze Pochodnia przy Rzemiośle Częstochowskim to 30 osób z ogromną pasją. Na spotkanie z nimi zaprasza Izabela Czerczer.


 

Katowice na 102.2 FM

Problem Targowiska Miejskiego przy ul. Królika w Tarnowskich Górach już poruszaliśmy na naszej antenie. Najpierw pojawiła się informacja, że będzie ono modernizowane, potem była już gotowa koncepcja przebudowy. Koncepcja jednak spotkała się z oporem kupców, bowiem nie chcieli oni ogrodzenia i co za tym idzie braku możliwości wjazdu na teren bazaru i rozpakowania towaru. Wszystko jednak wskazuje na to, że udało się osiągnąć porozumienie, co sprawdziła Joanna Opas.


 

W Tarnowskich Górach rozpoczęła się budowa nowego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Wcześniej obiekt miało budować Stowarzyszenie Cichy Kąt, które prowadzi azyl dla bezdomnych czworonogów, jednakże wysiłek przekraczał ich możliwości finansowe. Dlatego też to zadanie postanowiło wziąć na siebie miasto. Z wiceburmistrzem Piotrem Skrabaczewskim na temat schroniska rozmawia nasza reporterka Joanna Opas.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl