Karin Stanek

fot. z archiwum Henryka Grzonki

Przez długie lata bardzo wielu fanów Karin Stanek nie miało pojęcia, że była to dziewczyna z Bytomia i dziołcha ze Śląska. Niewielu również wie, że Karolinka, ta z piosenki, to tytuł jednego z utworów śpiewanych przez Karin. W programie nie tylko zagramy popularną Karolinkę w wykonaniu gwiazdy polskiego bigbitu, ale opowiemy o spektaklu, poświęconym artystce, która zmarła w 2011. Naszymi gośćmi są Agnieszka Wajs, główna bohaterka muzycznego mondramu Karin Stanek i Alina Moś-Kerger autorka i reżyserka spektaklu.

Spotkanie w Ligoniowym Radiu rozpoczynamy od rozmowy z Marią Pańczyk, autorką konkursu Po naszymu czyli po śląsku. W miniony piątek rozpoczęły się przesłuchania do XXV edycji tego święta śląskiej mowy, a jutro podczas finału zostaną wybrani najlepsi z najlepszych ze srebrnym Ślązokiem na czele.

Na zakończenie programu przypomnimy o mijającym w tych dniach wydarzeniu, które utrwalił na kartach Trylogii Henryk Sienkiewicz. Opis obrony Jasnej Góry przed Szwedami i rola ojca Augustyna Kordeckiego zostały w pamięci pokoleń czytelników Potopu. Oblężenie Jasnej Góry miało miejsce w czasie potopu szwedzkiego w okresie od 18 listopada do 27 grudnia 1655 roku. Przypomina o 360 rocznicy tego wydarzenia Marek Wacław Judycki autor wystawy Koło historii, którą można do końca listopada obejrzeć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rudzie Śląskiej.