Spacerownik. Choinki. Wystawa

Modernistyczne młode miasto, a w nim eleganckie mieszkania z grającym patefonem i radiem, kamienice z podziemnymi garażami i tarasami na dachach. W taką podróż zabierają autorzy "Spacerownika po modernie". Jak sami mówią, przedstawili w nim 25 powodów, dla których warto zagubić się w Katowicach. Perełki katowickiej architektury modernistycznej wraz z autorami "Spacerownika", Janem i Zofią Oslislo, odwiedziła nasza reporterka Martyna Masztalerz.


 

20151123_120512_120Po raz jedenasty ruszyła ogólnopolska akcja "Choinki nadziei" organizowana przez fundację ARKA i Lasy Państwowe. Na Placu Kwiatowym w Katowicach uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów ozdobili świąteczne drzewka. Zaświeciły się również lampki zasilane siłą mięśni. Nasz reporter Łukasz Szwej sprawdzał, czy na miesiąc przed świętami myślimy ekologicznie.


 

Zielone Aleje – pod taką nazwą otwarto w Katowicach wystawę poświęconą różnym aspektom postrzegania zieleni. W ramach wydarzenia swoje prace prezentują architekci, graficy czy projektanci związani z Wyższą Szkoła Techniczną w Katowicach. Nie było by w tym nic zaskakującego, gdyby nie... niezwykłe miejsce, w którym prace można oglądać. Grafiki i zdjęcia zawisły bowiem w świetlicy aresztu śledczego w Katowicach przy ulicy Mikołowskiej. Jak wystawa o przestrzeni przyjęła się w miejscu, w którym tej przestrzeni tak bardzo brakuje, sprawdzał nasz reporter, Dawid Damszel.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

W Wymysoju czyli Wilamowicach koło Bielska-Białej, jako jedynej miejscowości w Europie, używany jest jeden z najbardziej zagrożonych języków świata. Aby go uchronić od zapomnienia spotkali się mieszkańcy, naukowcy i pasjonaci unikatowego języka i kultury, która dotarła tu przed wiekami prawdopodobnie z Niemiec bądź Niderlandów. Do Wilamowic zaprasza Andrzej Ochodek.


 

Częstochowa na 98.4 FM

W Częstochowie i okolicznym Olsztynie realizowany będzie program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej – "Senior-Wigor". Zakłada on utworzenie dwóch domów dziennego pobytu dla seniorów w Częstochowie oraz jednego w Olsztynie. Będą mogły z nich korzystać wszystkie osoby bezrobotne powyżej 60. roku życia. Realizatorzy projektu przygotują dla nich nie tylko opiekę oraz ciepłe posiłki, ale też szeroką gamę atrakcji. W Częstochowie zajmie się tym Caritas oraz Polski Komitet Pomocy Społecznej. Sprawą zainteresował się Krzysztof Słabikowski.


 

Racibórz na 102.2 FM i 97.0 FM

Unia Europejska zobowiązuje Polskę do rozwoju zielonej energetyki, czyli produkcji prądu ze źródeł odnawialnych. Mowa tutaj m.in. o elektrowniach wodnych, kolektorach słonecznych, ogniwach fotowoltaicznych czy ekologicznym cieple – np. kupnie pompy ciepła lub kotła na biomasę. Jednym z popularniejszych sposobów jest inwestowanie w tzw. farmy wiatrowe, czyli turbiny wiatrowe. Takie wiatraki widać już w naszym województwie lub np. w pobliżu - w Bełchatowie. Stawianie wiatraków rozpoczęto np. w Wojnowicach w gminie Krzanowicach koło Raciborza. Inwestycja wywołuje jednak protesty kilkudziesięciu mieszkańców, z którymi rozmawiał Łukasz Kwaśny.


 

Turbiny wiatrowe w gminie Krzanowice stawia szwajcarski fundusz, a same wiatraki wyprodukowano w Niemczech. Inwestycja będzie kontynuowana w przyszłym roku. Wiatraki to nowe podatki i wpływy dla gminy, podkreśla Andrzej Strzedulla, burmistrz Krzanowic w rozmowie z Łukaszem Kwaśnym.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl