Referendum. In vitro. Uratował dziecko.

Kontrowersyjne pomysły burmistrza Poręby to pomysł likwidacji szkół, brak współpracy z mieszkańcami, wyłączanie ulicznego światła i ograniczenie autobusowych kursów. Miarka się przebrała, mówią mieszkańcy, którzy teraz burmistrza i tamtejszą Radę Miasta chcą odwołać. Czy dowołają? To okaże się 10 stycznia. W tedy też w gminie odbędzie się referendum.


 

Częstochowa nadal dofinansowywać będzie zabiegi in vitro. Radni przyjęli nowy, trzyletni program zdrowotny leczenia niepłodności tą metodą. Przyjęcie programu poprzedziła długa i burzliwa dyskusja radnych, do jej końca nie można było przewidzieć ostatecznej decyzji. W efekcie za przyjęciem programu głosowało 14 radnych, przeciw – 13. Częstochowa jako pierwsze w Polsce miasto trzy lata temu wprowadziła dofinansowania zabiegów in vitro z miejskiej kasy. Na świat przyszło 12 dzieci. Na realizację nowego programu Częstochowa przeznacza z budżetu 80 tysięcy złotych rocznie. Oznacza to, że będzie mogło skorzystać z tej formy pomocy 14 par.


 

Opanowanie i zimna krew dyspozytora rybnickiej straży pożarnej pozwoliły na uratowanie trzytygodniowego noworodka. Mężczyzna przez telefon instruował matkę dziecka, jak ma mu pomóc, gdy to zadławiło się i przestało oddychać. Jak wyglądała cała akcja – o tym w materiale naszej reporterki Moniki Krasińskiej.


 


Katowice na 102.2 FM

W Żarkach powstała Fabryka Lizaków i nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie to, że jest to biznes gminny. Celem nie są pieniądze, a wspieranie osób bezrobotnych, które fabrykę prowadzą


W Całej Polsce ruszyła tegoroczna edycja akcji charytatywnej "Szlachetna Paczka". Prowadzona jest od 15 lat i polega na wspieraniu osób najbardziej potrzebujących. Osoby te wyłaniają specjalne sztaby, które od kilku tygodni prężnie działają w poszczególnych regionach kraju. Tak też jest i w naszym województwo, gdzie niemal wszystkie większe miasta organizują zbiórkę przedmiotów, żywność i środków czystości. W Zawierciu Szlachetna Paczka organizowana jest po raz piąty. O szczegółach akcji opowie nam Aleksandra Kalińska, lider na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zawierciańskie magazyny znajdują się w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zawierciu. W tym roku do akcji, oprócz osób prywatnych, przyłączyły się także szkoły, przedszkola i prywatni przedsiębiorcy.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

O bielskich targach zdrowej żywności oraz inauguracji ogólnopolskiej akcji Drzewo Roku. Gościem programu jest Jacek Bożek z Klubu Gaja.


 

Częstochowa na 98.4 FM

O powstaniu województwa częstochowskiego coraz głośniej mówią wywodzący się z Częstochowy politycy. Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk podpisał dziś list adresowany do Beaty Szydło, zawierający argumentację dlaczego województwo częstochowskie miałoby powstać. Szymon Giżyński z Prawa i Sprawiedliwości poparcie Krzysztofa Matyjaszczyka traktuje jako oczywistość i jako element potrzebnych do powołania województwa konsultacji.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl