Smart Lab. Parkingi. Trąby.

W Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu dziś otwarcie i pierwsze spotkanie w ramach Smart Lab. Platforma ma skupiać przedstawicieli branży medycznej, jednostki naukowe oraz przedstawicieli samorządu. Rangi wydarzeniu dodaje fakt, że cały projekt koordynują specjaliści z Banku Światowego. Zadaniem platformy jest skoordynowanie działań i sprawniejsze pozyskiwanie środków zewnętrznych na innowacje medyczne. Organizatorzy przekonują, że to właśnie innowacyjność w medycynie może stać się znakiem rozpoznawczym naszego regionu.


 

Początek listopada dla kierowców parkujących w Piekarach Śląskich przyniósł opłaty za parkingi w centrum miasta. Opłaty, z których teraz miasto chce się wycofać. Dlaczego po niespełna miesiącu uznano, że system się nie sprawdza? O problemie nasza reporterka postanowiła porozmawiać z Katarzyną Nylec, rzeczniczką piekarskiego Urzędu Miasta i samymi kierującymi.


 

W Niegowonicach uczniowie rozpoczęli naukę gry na instrumentach dętych. W podziemiach budynku stworzono pracownię artystyczną, w której wykładają profesjonalni muzycy. Do tej pory uczniowie zainteresowani muzyką szkoły muzycznej musieli szukać, teraz mają w swojej szkole. 


Katowice na 102.2 FM

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach orzekł, że miasto Wisła nielegalnie pobiera od turystów opłatę miejscową, potocznie zwaną klimatyczną. Sprawę do sądu skierował rybniczanin, ze Stowarzyszenia Rybnicki Alarm Smogowy. Dlaczego zdecydował się na walkę w sądzie i co jeszcze stowarzyszenie robi by powietrze było czyste?


 

Co Rybnik robi dla seniorów? Nie od dziś wiemy, że nasze społeczeństwo się starzeje. W samym tylko Rybniku mieszka dziś 20 tysięcy osób powyżej 60 roku życia. Dlatego też od roku prężnie działa tu Rada Seniorów. Jak wyglądają jej działania o tym nasza reporterka rozmawiała z Przewodniczącą Rady Jolantą Groborz.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Światowi przywódcy spotykają się w Paryżu, by negocjować w sprawie kolejnego porozumienia klimatycznego. W Bielsku-Białej wielu ludzi wyszło na ulice, by wziąć udział w Marszu dla klimatu.


 

Częstochowa na 98.4 FM

W Waleńczowie w powiecie kłobuckim kilkudziesięciu rolników blokowało dziś DK 43. Rolnicy protestowali w ten sposób przeciwko niskim cenom skupu żywca wieprzowego. DK 43 to tranzyt Poznań – Wieluń – Częstochowa – Katowice. Ruch samochodów jest duży, a rolnicy blokowali główne skrzyżowanie w Waleńczowie i przepuszczali samochody co kilkanaście minut. Dlaczego to robili i kto powinien wysłuchać ich postulatów?


 


Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl