Barbórka. Mikołaj. Planetarium.

20151204_095846_120Dziś dzień górnika, czyli Barbórka. Nazwa ta wywodzi się od św. Barbary, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Otoczona kultem szczególnie na Śląsku. W różnych częściach naszego regionu można zobaczyć jej rzeźby. Także w Murckach, katowickiej dzielnicy szczególnie związanej z górnictwem. W dniu górniczego święta do życzeń przyłącza się również Łukasz Szwej, który przygotował to nagranie.

 

 

dsc_2961_120Choć do "święta Świętego Mikołaja" jeszcze dwa dni, białobrodego staruszka już dziś można było spotkać w Katowicach. Przybysz z dalekiej Laponii odwiedził małych pacjentów Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii przy ulicy Ceglanej. Mikołaj tradycyjnie rozdał dzieciom upominki. Większym zainteresowaniem młodych pacjentów cieszyła się jednak nietypowa obstawa, która świętemu towarzyszyła... funkcjonariusze policji. Z Mikołajem spotkał się, niezbyt grzeczny w tym roku, nasz reporter, Dawid Damszel.


 

Od 60 lat mieszkańcy Śląska mogą oglądać sztuczne niebo pod kopułą Planetarium, które mieści się w Parku Śląskim w Chorzowie. Dziś placówka obchodzi swój jubileusz. Z tej okazji otwarta została wystawa dotycząca Wszechświata, a w niedzielę odbędzie się premiera nowego seansu, tym razem dla najmłodszych. Jakie zmiany czekają planetarium w najbliższych latach i dlaczego jest to miejsce magiczne, sprawdzała nasza reporterka Joanna Opas.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Chybie, ostatnia z gmin położonych w bezpośrednim sąsiedztwie Zbiornika Goczałkowickiego, nadrabia zaległości w kanalizacji. Tradycyjne zabawki czyli drewnianych klocków, nie tylko edukują, ale np. ćwiczą mięśnie brzucha dzieci i rodziców. Zapraszają: Jan Bacza i Andrzej Ochodek.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Jasne, że święta – pod takim hasłem w centrum Częstochowy na Placu Biegańskiego już w najbliższą niedzielę mieszkańcy miasta wejdą w nastrój przedświąteczny. Zaplanowano występy gwiazd, spotkanie z Mikołajem oraz inaugurację świątecznej iluminacji. Mówimy także o kolejnym filmie dokumentalnym Krzysztofa Kasprzaka, częstochowskiego filmowca i producenta. Tym razem to "Częstochowa – lata 90.". Zaprasza Izabela Czerczer.


 

Katowice na 102.2 FM 

W Lędzinach od lat dba się o ludzi w wieku poprodukcyjnym. Przykładem tego może być chociażby świetnie działający Uniwersytet 3. Wieku. Teraz seniorzy dodatkowo korzystają z dobrodziejstwa Ministerialnego Projektu "ASOS". Czym ów projekt jest wyjaśnia Joanna Figura, dyrektorka Miejskiego Domu Kultury, w rozmowie z Anną Juśkiewicz.


 

Wartośc lędzińskiego projektu "ASOS", liczona w złotówkach, wynosi około 100 tys. zł. Wartość, której wycenić się nie da, to odczucia uczestniczących w nim osób. Z jego uczestnikami projektu rozmawiała Anna Juśkiewicz.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl