Pociągiem do Czech

fot. Ryszard Stotko

Już za kilka dni będzie można łatwiej podróżować ze Śląska do Czech.

Wspólna ofertę przygotowały Koleje Śląskie i Koleje Czeskie. To pierwsza tego typu współpraca polskiej kolei samorządowej z zagranicznym przewoźnikiem narodowym. Dzięki porozumieniu można skorzystać z tanich podróży po całych Czechach. Pociągi, które dotychczas kończyły swój bieg w Chałupkach lub Wodzisławiu Śląskim, będą dojeżdżać do stacji w Bohuminie. Natomiast dla pociągów z Czech kursujących do tej pory na trasie Frydek-Mistek (Frýdek-Místek) – Czeski Cieszyn (Český Těšín) ostatnią stacją będzie Cieszyn po stronie polskiej. Najważniejsze jednak dla pasażerów są zmiany dotyczące biletów.

— Bez jakiejkolwiek opłaty na terenie całego kraju morawsko-śląskiego będą honorowane dwa rodzaje naszych biletów: sieciowy imienny dobowy oraz bilet weekendowy – SilesiaWeekend. Bilety rodzinne oraz dla seniorów będą uznawane na takich samych zasadach do Bohumina i Czeskiego Cieszyna. W wypadku pozostałych biletów wystarczy dokupić bilet w cenie 2 zł dla osoby dorosłej i 1 zł dla dziecka — mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Do Bohumina będą kursowały cztery pociągi, dwa z Katowic przez Rybnik i Wodzisław Śląski i dwa kolejne z Raciborza. Kolejne cztery pociągi zapewnią pasażerom powrót z Bohumina do Raciborza i Katowic. Nowa oferta ma także umożliwić łatwe przesiadanie się na czeskie pociągi do Ostravy, Brna czy Pragi.

Śląski przewoźnik przygotował specjalne ulotki i zakładkę na stronie internetowej, które mają ułatwić zaplanowanie podróży. Z nowej oferty będzie można skorzystać wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy pociągów od 13 grudnia.

Autor: Dorota Stabik