Ulica Staromiejska. Miasto Muzyki.

Jak to zwykle przed świętami bywa, miasta organizują liczne jarmarki. Nie inaczej jest w Katowicach, to tam po raz pierwszy zagościł na Rynku, a nie, jak to było dotychczas, na ulicy Staromiejskiej. Handlowcy skarżą się, że przeniesienie działań miejskich w jedno miejsce spowodowało opustoszenie deptaków. W związku z tym postanowili się zorganizować, od dziś na przechodniów czekają liczne świąteczne niespodzianki. To w ramach akcji "Świątecznie na Staromiejskiej".


 

Katowice zostały Miastem Kreatywnym UNESCO jako Miasto Muzyki. O tym prestiżowym tytule zdecydowała Dyrektor Generalna UNESCO, Irina Bokova. Sieć Miast Muzyki łączyła do tej pory 6 europejskich miast: Bolonię, Gandawę, Glasgow, Hanower, Mannheim i Sewillę oraz 3 pozaeuropejskie: Bogotę w Kolumbii, Hamamatsu w Japonii i Brazzaville w Kongo. Nasza reporterka postanowiła z tej okazji dowiedzieć się, z jaką muzyką kojarzy się katowiczanom ich miasto?


 


Katowice na 102.2 FM

Wczoraj w całej Polsce próbowano pobić rekord Guinnessa w morsowaniu. W kilkudziesięciu miastach do wody o tej samej godzinie weszli miłośnicy zimowych kąpieli. Inicjatorem akcji było Mielno, miasto, które tradycyjnie w lutym organizuje Zlot Morsów. W tym roku do morza weszło tam 1799 osób. Czy wczoraj, na nieco innych zasadach, bo nie w Milenie, rekord ten został pobity?  Listy uczestników trafiają do biura zawodów. Jedną z największych moroswych grup była wczoraj grupa Jurajskich Morsów. W Zawierciu do wody weszło w sumie 130 osób.


Szpital w Zawierciu zmienił się nie do poznania. Od kilku miesięcy prowadzony jest tam remont. W tej chwili rusza tam kolejny, drugi etap prac. Co zatem już zostało wykonane i co wykonane jeszcze będzie, o tym z Konradem Knopem, wicestarostą zawierciańskim, rozmawia nasza reporterka.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

W Węgierskiej Górce odbył się ogólnopolski turniej z cykluGrand Prix w tenisie stołowym. Ponadto rozmowa z wybitnym winiarzem z Egeru na Węgrzech po polsku. Dowiemy się m.in. dlaczego w Polsce to samo wino, przynajmniej z nazwy, smakuje gorzej.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Straż Miejska w Częstochowie zaprezentowała dziś nowe radiowozy. Trzy z nich zakupiło miasto. Dwa zostały sfinansowane z środków własnych. Oprócz nowych pojazdów szeregi Straży Miejskiej zasilił też nietypowy funkcjonariusz.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl