Bieg. Pałac. Zagłębie.

20151216_111819_120Dokładnie 34 lata temu dziewięciu górników z kopalni Wujek zginęło od kul ZOMO-wców. Oprócz tego kilkadziesiąt osób zostało rannych. Była to największa tragedia stanu wojennego w Polsce. Jak co roku po raz kolejny wspominamy te wydarzenia, a sposobów na upamiętnienie jest kilka. Ponad 350 uczniów z kilkunastu szkół naszego regionu postanowiło pobiec dla "Dziewięciu z Wujka". Nie przeszkodziła im niska temperatura, najważniejsza dla nich jest historia. Na mecie obserwował ich nasz reporter Łukasz Szwej.


 

dsc06828_120W Koziegłowach dokonano rzeczy, wydawać by się mogło, niemożliwych. W mieście kompleksowo odbudowano historyczny Pałac Biskupów, miejsce niezwykle ważne na mapie historycznej nie tylko Koziegłów. Pałac Biskupów swe wrota dla turystów otworzy we wrześniu. We wrześniu również część obiektu zajmą przedszkolaki. Inwestycja pochłonęła w sumie 6 milionów złotych. Pieniądze pozyskano z funduszy unijnych. Kolejnym etapem będzie rewitalizacja terenów wokół obiektu, w tym klimatycznego parku. Z marzycielami, którym udało się marzenia spełnić, Leonardem Jagodą, miłośnikiem lokalnej historii i burmistrzem Koziegłów, Jackiem Ślęczką rozmawiała Gabriela Kaczyńska. 


 

Wspólnie dla Sosnowca, tak ma nazywać się ponadregionalne i, jak przekonują pomysłodawcy, ponadpartyjne porozumienie miast Zagłębia Dobrowskiego. Skoro porozumienie, to, rzecz jasna, w określonym celu. Jakim i co do tego mają Katowice? Odpowiedzi między innymi na te pytania szukał nasz reporter Dawid Damszel.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Dziewiąty raz przy strumieńskiej parafii św. Barbary powstaje stajenka czyli Strumieńskie Betlejem, największa żywa szopka w regionie. Odwiedzamy również szpital pediatryczny w Bielsku-Białej, który otrzymał certyfikat „Szpital bez bólu". Zaprasza Andrzej Ochodek.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wraz z PKP Przewozami Regionalnymi i uczniami częstochowskich szkół przeprowadzili dziś na dworcu akcję edukacyjną. Dzieci z klas 1-3 uczyły wszystkich chętnych, jak udzielać pierwszej pomocy. To część ogólnopolskiej akcji "Pierwsza Pomoc – To Dziecinnie Proste". Przy tej okazji zbierane były też podpisy pod petycją adresowaną do Ministerstwa Edukacji w sprawie wprowadzenia obowiązkowych zajęć z udzielania pierwszej pomocy w szkołach. Nauka udzielania pierwszej pomocy była też elementem cyklu szkoleń przeprowadzonych w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym i Miejskim Zarządzie Dróg i Transportu w Częstochowie. Do nauki pierwszej pomocy zachęca Krzysztof Słabikowski.


 

Katowice na 102.2 FM

W Tarnowskich Górach powstaje dokument, który ma ocenić miasto pod kątem potrzeb związanych z rewitalizacją. Z Jarosławem Wasążnikiem, kierownikiem biura strategii rozwoju i funduszy unijnych, o tym programie rozmawia nasza reporterka Joanna Opas.


 

Na lotnisku w Pyrzowicach przed świętami pracownicy obsługujący terminal cargo mają pełne ręce roboty. Katowice Airport odwiedziła Joanna Opas.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl