WOŚP. Pyrzowice. Śnieg.

10 stycznia odbędzie się 24. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak się okazuje, nie wszystkim to odpowiada. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Pięta z Bielska-Białej na twitterze umieścił wpis: "Jeżeli funkcjonariusz publiczny zaangażuje się w hecę WOŚP, niech nazajutrz składa raport o zwolnienie ze służby". Czy to oznacza, że policjanci i strażacy powinni 10 stycznia omijać akcję Jerzego Owsiaka szerokim łukiem? Czy WOŚP jest nam ciągle potrzebny?


 

Pani Monika Dobrakowska została 3-milionową odprawioną pasażerką na lotnisku w Pyrzowicach. Przyleciała do Katowic rejsem z Londynu i nie kryła zaskoczenia z niespodzianek, które na nią czekały. Najpierw tancerze wykonali tzw. flash mob, później została oficjalnie powitana przez władze lotniska. Po raz pierwszy podkatowicki port przekroczył taką liczbę odprawionych podróżnych, a co to oznacza dla regionu? Zwiększona liczba podróżnych to nie tylko dodatkowe miejsca pracy przy ich obsłudze. Każdy, kto przylatuje przecież wydaje w naszym regionie realne pieniądze.


 


Mieszkania posprzątane, prezenty kupione, choinka stoi... a śniegu nadal nie ma. I najprawdopodobniej w te święta też nie będzie. Nawet jeśli w niektórych częściach kraju sypnie biały puch, to po chwili zniknie. Czy wobec tego, magia świąt jest zagrożona? 


 


Katowice na 102.2 FM

Tak zwana niska emisja, czyli zanieczyszczone powietrze, którym trudno oddychać, to niestety powszechny problem. Często jesteśmy skazani na wdychanie tego co sąsiad włożył do pieca, ubolewa pani Aneta, mieszkanka okolic Czeladzi.


Czeladź, podobnie jak inne gminy w Zagłębiu i na Śląsku, chcą być bardziej eko. Ma w tym pomóc przyjęty "Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Czeladź". Z programem wiążemy wielkie nadzieje, przyznaje Elżbieta Dmitruk, wiceburmistrz Czeladzi.


 

Jak alarmują media powietrze w Polsce to trucizna. Stężenie benzenu, trujących pyłów i innych zanieczyszczeń należy do najwyższych w Europie. Tak wynika z opublikowanego raportu Komisji Europejskiej. Komisja Europejska ocenia, że w 2012 r. w Polsce aż 44,6 tys. przedwczesnych zgonów związanych było z obecnością w powietrzu groźnych dla zdrowia pyłów – jeśli porównać to do liczby mieszkańców, jesteśmy na niechlubnym pierwszym miejscu w Europie.

 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Szukamy śniegu pod narty przed świętami. Zajrzymy także do nadleśnictwa Węgierska Górka w poszukiwaniu pięknych choinek, ale pod czujnym okiem nadleśniczego i kamer termowizyjnych.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Karp pod różnymi postaciami, kapusta z grochem, śledzie, pierogi, tego nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich opowiedzą o tradycyjnych potrawach wigilijnych, które przygotowały na jubileuszową X prezentację, która odbyła się w Rędzinach. W imprezie udział wzięło ponad 20 Kół Gospodyń Wiejskich z powiatów: częstochowskiego, lublinieckiego, myszkowskiego i kłobuckiego.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl