Ukraińcy. Beskidy po Świętach. Rynek w Chorzowie.

Dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia państwo Ewa i Anatolii Hołodko otrzymali największy prezent, klucze do mieszkania w Sosnowcu. Wcześniej mieszkali na Ukrainie w Stachanowie. To rejon Donbasu, gdzie toczą się działania wojenne. Za prowadzoną działalność polonijną musieli stamtąd uciekać. Przyjęci zostali w Sosnowcu. Pan Anatolii chce wydać po polsku swoje książki i zorganizować wystawę swoich obrazów. Pani Ewa z kolei marzy o pracy w szkolnej świetlicy. 


 

Brak śniegu w Beskidach nie spowodował rezygnacji ze świątecznego wypoczynku w górach. Większość ośrodków wypoczynkowych i pensjonatów miała komplet gości a i przed Sylwestrem górale nie narzekają na frekwencję. Wszyscy jednak czekają na śnieg.


 

Jedne prace się kończą, drugie pewnie niedługo się rozpoczną. Rozstrzygnięto konkurs na aranżację przestrzeni przed urzędem miasta i pod estakadą w Chorzowie, w ten sposób miasto odzyska centralny plac, który ma być spójny z centrum przesiadkowy.
Mieszkańcy nie ukrywają, że tymi remontami są już zmęczeni. Nową przestrzeń zaprojektowali architekci ze Szczecina. Koszt robót na rynku to około 20 milionów złotych. Prace mają się zacząć pod koniec przyszłego roku.


 


Katowice na 102.2 FM

Gospodynie w Rzędkowicach, jurajskiej miejscowości położonej w gminie Włodowice, zimowe wieczory spędzają wspólnie, spotykając się na tradycyjnym skubaniu pierza. To jedna z nielicznych grup podtrzymujących dawne tradycje.


Jurajski teren wciąż kryje w sobie mnóstwo przyrodniczych atrakcji, o którym niebawem będzie się mówić głośno. Na terenach chronionych pojawiła się Grupa Przyrodnicza "Dąb". Co to takiego i czym grupa będzie się zajmować? Tłumaczy to lider grupy Michał Góral.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Wychowankowie domu dziecka w Międzyświeciu spędzili święta bez swoich najbliższych. Ponadto ozmowa z braćmi Golec o tęsknocie za prawdziwą zimą w Beskidach, czyli o premierowej piosence minus 25.


 

Częstochowa 98.4 FM

Oddział geriatrii w Miejskim Szpitalu Zespolonym przy ul. Bony zyskał nie tylko nowe wnętrza, ale także sprzęt i 14 dodatkowych łóżek. Ponadto o tym, co można zrobić z jedzeniem, które zostało w naszych domach po świętach. To, którego nie będziemy w stanie zjeść, zamiast wyrzucać możemy przekazać potrzebującym. Wszystko to dzięki akcji jednej z aktorek Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie oraz Stowarzyszeniu Wzajemnej Pomocy Agape.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl