Koniec darmowej komunikacji

Po 16 miesiącach od wprowadzeniu darmowej komunikacji we wsi Ornontowice, w powiecie mikołowskim, zdecydowano o przywróceniu opłat za przejazd „autobusem gminnym”.

Jak czytamy na portalu Internetowym Ornontowic, powodem takiej zmiany jest zła sytuacja gminy. Bezpłatna komunikacja była wprowadzona w 2014 roku i całkowicie finansowana z budżetu gminy. Utrzymanie autobusu kosztowało blisko 200 tysięcy złotych rocznie. Jednak to nie koszty utrzymania linii są powodem odejścia od darmowej dla mieszkańców komunikacji.

Od 1 stycznia 2016 roku pasażerowie zapłacą za bilety według stawek KZK GOP i MZK Tychy. Gmina, aby utrzymać płynność finansową, musi ograniczyć wydatki bieżące, dlatego już od dłuższego czasu różnego rodzaju ograniczenia wprowadza są we wszystkich działach budżetu.  Problemy finansowe Ornontowic mają związek z konieczność spłaty zobowiązań wobec Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Chodzi o 8 milionów złotych, które wcześniej – niesłusznie jak uznał Trybunał Konstytucyjny i Sąd Administracyjny w Gliwicach – gmina w postaci podatku od wyrobisk uzyskała od spółki.

Autor: Monika Krasińska


Wiadomości regionalne