Niechciane prezenty. Sylwestrowe przygotowania. Kolędnicy.

Każdy kto dostał pod choinkę prezent, który nie przypadł mu do gustu, może przekazać go potrzebującym. Jasnogórski Punkt Charytatywny po raz piąty przyjmuje niechciane podarunki i przekazuje je swoim podopiecznym. Trafią one do rodzin wielodzietnych oraz osób bezrobotnych i bezdomnych. Nietrafione prezenty można przekazywać osobiście lub przesłać pocztą do siedziby Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego przy ul. Ojca Augustyna Kordeckiego 2.


 

Już jutro ta najważniejsza noc w roku, będziemy się bawić na sylwestrowych balach, domówkach, imprezach w klubach lub pod chmurką. Część z nas jeszcze nie ma odpowiedniej kreacji, nie wie jak się uczesać czy zrobić makijaż. Dlatego nasza reporterka postanowiła państwu pomóc i zapytała specjalistki od stroju, makijażu i fryzury co jest na topie, co wybrać, by wyglądać szałowo.


 

Kolędnicy byli zawsze nieodłącznym elementem folklory ludowego, nierzadko przenoszonym do miasta. Niestety z czasem tradycja kolędowanie zaniknęła, ale kolędnicy powrócili. A to za sprawą Stowarzyszenia mieszkańców Wsi Niegowonice i Niegowoniczki, które coraz częściej sięga do korzeni.


 

 


Katowice na 102.2 FM

Jedne z najpiękniejszych krakowskich szopek powstały w... Rybniku. Ich autorem jest pan Zbigniew Zyman, tegoroczny laureat I miejsca w kategorii szopek dużych, w konkursie na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską. Od lat organizatorem tego prestiżowego konkursu jest Muzeum Miasta Krakowa I Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską zorganizowano w 1937 roku. Co roku w pierwszy czwartek grudnia przed południem, na krakowskim rynku, wokół pomnika Adama Mickiewicza zbierają się szopkarze, aby pokazać swoje najnowsze prace. Szopki oceniane są m.in. za nawiązanie do tradycji, architekturę, kolorystykę, lalki, elementy ruchome, nowatorstwo, dekoracyjność i ogólne wrażenie estetyczne. Ze Zbigniewem Zymą rozmawiała Monika Krasińska.

 

Pochodzące z terenów Górnego Śląska obiekty sakralne, rzeźby, płaskorzeźby, obrazy, naczynia i szaty liturgiczne z czasów średniowiecznych i nowożytnych można obejrzeć na wystawie "Galeria śląskiej sztuki sakralnej" w Muzeum Śląskim w Katowicach. Ekspozycja licząca ponad 100 obiektów łączy zbiory tamtejszego muzeum i przekazane jako długoterminowy depozyt zbiory Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest rzeźba Marii z Dzieciątkiem z Knurowa z 1420 roku i właśnie o jej historii nasza reporterka Monika Krasińska rozmawiała z Bogusławem Szygułą kustoszem knurowskiej Izby Tradycji. 

Bielsko-Biała na 103.0 FM 

Dziś w Studiu Beskidy o wieloletniej walce kilku samorządów o pobycie się problemu z utrzymywaniem byłej drogi krajowej nr 1 Bielsko Biała-Cieszyn. Starania zakończyły się sukcesem, bo drogę przejął samorząd województwa.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Komandosi z Lublińca wydają własny kalendarz. Fotografie przedstawiają żołnierzy w czasie szkoleń i morderczych treningów. Pieniądze ze sprzedaży kalendarza trafią na konto fundacji "Wspieram Cicho i Skutecznie, założonej przez żony lublinieckich komandosów. Wspiera ona rodziny żołnierzy tej jednostki specjalnej, szczególnie leczenie ich dzieci. Ponadto sprawdzimy, co znalazło się w tym przygotowanym przez Urząd Miasta i odwiedzimy hospicjum przy ul. Krakowskiej, które wydało kalendarz ze zdjęciami i autografami polskich gwiazd. Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl