Sylwester i Nowy Rok

Wielu z nas powita Nowy Rok szampanem i fajerwerkami. Jednak są tacy, którzy trochę się boją nadchodzącej nocy. To właściciele psów, szczególnie tych wrażliwych. Nasza reporterka dowiedziała się, jak oni przygotowują siebie i swoje zwierzaki do sylwestrowego szaleństwa... Osobom, których zwierzaki reagują paniką na wystrzały, radzimy udać się jeszcze dzisiaj do weterynarza po środki uspokajające. Oszczędzi im to wiele stresu. A psią sytuację zbadała Martyna Masztalerz.


 

Ostatni dzień roku, to dla wielu czas nie tylko na podsumowania, ale i na... postanowienia. Czy jest ktoś, kto nigdy nic sobie nie postanowił? Jeżeli już wiemy, co chcemy zmienić, warto wprowadzić to w życie. Z tym niestety bywa najtrudniej. Dobrym początkiem na zmiany może być... kupno poradnika. Dobrej motywacji życzy nasz reporter Łukasz Szwej.


 

Już tylko godziny dzielą nas od wejścia w nowy rok. Czy 2016 będzie lepszy od 2015? Tego nie wiadomo, na pewno jednak będzie miał w sobie trochę wyjątkowości. Przyszły rok będzie bowiem rokiem przestępnym. Co to w ogóle oznacza? Państwo pewnie doskonale wiedzą, są jednak tacy, którzy mają z tym problem. Odpowiedzi na pytanie ile przestępstw czeka na nas w roku przestępnym szukał nasz reporter Dawid Damszel.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

W ostatnim dniu w roku sprawdzamy rady beskidzkiej gospodyni, jak dobrze się bawić w sylwestrową noc i nie cierpieć następnego dnia. Choć i na to znajdzie się smaczny sposób. Ponadto zaglądamy do warsztatu słynnego cieszyńskiego rusznikarza Jerzego Wałgi, ale tym razem nie tylko o strzelbach cieszynkach, ale o tradycjach rodzinnych, np. pierwszej w Cieszynie taksówce i warsztacie wulkanizacyjnym, jeszcze za czasów Księstwa Cieszyńskiego. Zaprasza Andrzej Ochodek.


 

Częstochowa na 98.4 FM

W klimacie sylwestrowych wydarzeń zapraszamy do teatru, filharmonii oraz na Plac Biegańskiego, gdzie odbędą się koncerty gwiazd. Sprawdzamy także, jakie sylwestrowe zabawy przygotowali włodarze sąsiednich gmin, na które zapraszają Izabela Czerczer i Krzysztof Słabikowski.


 

Zawiercie na 102.2 FM

Po pierwszych mrozach ruszają kolejne wzmożone akcje profilaktyczne związane z tlenkiem węgla. Prowadzą je głównie strażacy. Tak jest m.in. w Zawierciu, gdzie strażackich interwencji związanych z tym zagrożeniem, przy minusowych temperaturach, jest zdecydowanie więcej, mówi Radosław Lendor, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu w rozmowie z Gabrielą Kaczyńską.


 

Jednostka zawierciańskiej straży wzbogaciła się o nowoczesny sprzęt ratowniczy wykorzystywany w trakcie wypadków drogowych. To wysokiej klasy urządzenia, które mają usprawnić pracę strażaków w takcie akcji. Z dowódcą Krzysztofem Szczerbą i strażakiem Wojciechem Plutą rozmawia nasza reporterka Gabriela Kaczyńska.


 

Bogatą historię Koziegłów można poznać w Galerii Muzealnej, w której nie brakuje historycznych eksponatów i prac plastycznych. Wystarczy je obejrzeć, by poznać gminne dzieje. Galeria, już niebawem z prowizorycznej salki przykościelnej, przeniesiona zostanie do odbudowanego w Koziegłowach Pałacu. Do Barbórki, bo tak potocznie mówi się o tym miejscu, wybrała się nasza reporterka Gabriela Kaczyńska, a towarzyszy jej twórca tego miejsca Leonard Jagoda, miłośnik lokalnej historii.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl