Bezpieczeństwo na stokach

W kilku ośrodkach można pojeździć już na nartach.

Policja przypomina aby na stokach pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Funkcjonariusze apelują, aby być widocznym i ubierać odzież narciarską z elementami odblaskowymi, zabierać dokumenty i oznaczenia wskazujące na przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca czy epilepsja. Należy pamiętać także, że nie jesteśmy na stoku sami, powinniśmy panować nad prędkością i dobierać trasy do naszych umiejętności.

Powinniśmy pamiętać także o zachowaniu bezpiecznej odległości przy wyprzedzaniu innych narciarzy, nie zatrzymywać się na środku trasy a jeśli musimy zejść to powinniśmy robić to poboczem. Widząc wypadek, należy się zatrzymać i udzielić pomocy.

Zwracajmy też uwagę, gdzie pozostawiamy swój sprzęt, niestety kradzieże na stoku się zdarzają, giną też narty zostawione w samochodach, jak i bagażnikach na nich montowanych. Warto oznakować swój sprzęt, co ułatwia późniejsze jego znalezienie. Policja przypomina również, że zakazane jest jeżdżenie na stoku pod wpływem alkoholu a osoby poniżej 16 roku życia zobowiązane są do noszenia kasku.

Autor: Dorota Stabik