Noworoczne zmiany. Ogrzewalnia. Lokal na kulturę.

Nowy Rok powitał zmianami w prawie i nowymi cenami. Na szczęście, duża część tych zmian jest dla nas korzystna. Żeby się w tym wszystkim nie pogubić, nasza reporterka, Marta Dobrowolska, przygotowała przegląd najważniejszych nowości obowiązujących od 1 stycznia.


 

Za nami pierwsze tej zimy na prawdę mroźne noce. Niestety, kilkunastostopniowe mrozy, jak co roku, zbierają śmiertelne żniwo. Niskie temperatury to zagrożenie przede wszystkich dla bezdomnych. Dla wielu jedyną szansą na przeżycie jest pobyt w noclegowni lub ogrzewalni. Muszą oni jednak w te miejsca dotrzeć. A nie zawsze chcą. Tu zaczyna się rola Straży Miejskiej. Jak wygląda praca strażników miejskich w te mroźne dni sprawdzał nasz reoprter Dawid Damszel, który wybrał się na patrol ulicami Katowic.


 

"Lokal na kulturę" to projekt katowickiego Urzędu Miasta, który cieszył się dużym zainteresowaniem. W skrócie chodziło o to, by pustostany przekazać w najem artystom, organizacjom, a także początkującym przedsiębiorcom, by mogły prowadzić w nich szeroko rozumianą działalność kulturalną. Miało być preferencyjnie i z korzyścią dla mieszkańców. Do naszej redakcji zgłosili się Joanna Jochymczyk i Tobiasz Janikowski, którzy wygrali konkurs na lokal. Jak się okazało, Urząd Miasta wydał zgodę na podpisanie umowy najmu, a KZGM, który zarządza lokalami, wydał decyzję odmowną. Maciej Stachura, rzecznik katowickiego magistratu uspokaja, że sprawa jest w toku. Problemowi przyjrzała się nasza reporterka, Joanna Opas.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

W gminie Zebrzydowice, z wójtem Andrzejem Kondziołką o polsko-czeskiej umowie o eksploatacji górniczej w terenie przygranicznym, podwyżkach opłat za wywóz śmieci, niebezpiecznym składowisku odpadów chemicznych na terenie byłej kopalni Morcinek oraz modernizacji linii kolejowych do Cieszyna i Katowic rozmawia Andrzej Ochodek.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Bezdomni w Częstochowie otrzymają dziś gorący posiłek. Rusza akcja pomocy dla bezdomnych przebywających w pustostanach oraz w ogrzewalni. Gorącą zupę i herbatę bezdomnym dowozić będzie Straż Miejska wraz z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz przedstawicielami fundacji zajmujących się bezdomnymi. Informacje o tych działaniach i o tym gdzie można się zwrócić o pomoc zebrała Izabela Czerczer.


 

Zagłębie na 102.2 FM

"Ile pieniędzy, tyle samorządności", podkreślają zgodnie zarządzający gminami – wójtowie, burmistrzowie i prezydenci. Niestety od początku reformy samorządowej (pierwsza w 1990, druga w 1999 roku) gminy mają coraz mniej pieniędzy, a coraz więcej obowiązków. "Mam nadzieję, że proponowane przez rząd podniesienie kwoty wolnej od podatku nie uszczupli dochodów samorządu", zaznacza Tomasz Sadłoń, wójt niewielkich Psar w Zagłębiu w rozmowie z Łukaszem Kwaśnym.


 

Od wielu lat samorządy otrzymują niewystarczające kwoty na realizowane zadania. Nie mamy w Warszawie silnego lobby. Także w naszej gminie musimy dodawać spore kwoty z własnych środków, dodaje burmistrz Czeladzi, Zbigniew Szaleniec, w rozmowie z Łukaszem Kwaśnym.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl