Święto Trzech Króli

fot. Mateusz Mieszczanin

Częstochowa w tym roku akcentuje Pokłon Trzech Króli.

Orszak z pokłonem w archidiecezji częstochowskiej przechodzi dziś ulicami Zawiercia, Radomska, Działoszyna, Mstowa, Wielunia i oczywiście Częstochowy. Ksiądz Michał Jaskuła, wicekoordynator częstochowskiego biura Światowych Dni Młodzieży, podkreśla związki dzisiejszego święta z planowanymi w Krakowie Dniami Młodzieży.


W Polsce przechodzą dziś orszaki Trzech Króli w 440 miastach i miejscowościach. W Częstochowie ten obyczaj od kilku lat znajduje swoich zwolenników, ponieważ jest rodzinny, plenerowy, nawiązuje do polskiej tradycji.


Do Orszaku Trzech Króli może przyłączyć się każdy i może mieć na głowie koronę, która przez lata stała się atrybutem święta. Pokłonowi króli w Częstochowie przewodniczy biskup Antoni Długosz.

Również w 13 miastach diecezji sosnowieckiej przejdą w tym roku Orszaki Trzech Króli. Te uliczne jasełka połączone z kolędowaniem odbędą się m.in. w Będzinie, Sosnowcu, Czeladzi i Siewierzu.

W Będzinie uroczystości rozpoczną się mszą świętą o godzinie 11:30 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Orszak przejdzie Nowym i Starym Warpiem, ul. Małachowskiego. Zakończenie odbędzie się przy "żywej szopce" pod murami kościoła Świętej Trójcy.

W Sosnowcu początek o godzinie 10:00 w Klimontowie. Meta orszaku znajduje się na Placu Papieskim.

W Czeladzi orszak rozpocznie się mszą świętą w kościele św. Mateusza o godzinie 10:00. Zakończenie zaplanowano na terenie Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia. Z kolei w Siewierzu orszak wyruszy o godzinie 14:00.

Z kolei w Zawierciu przygotowano półtora tysiąca koron dla uczestników Orszaku Trzech Króli. Ma on charakter bardzo uroczysty.

— Mieszkańcy w historycznych strojach wyruszą sprzed tamtejszego Urzędu Miejskiego — mówi ksiądz Andrzej Witek z zawierciańskiej parafii pw. świętych apostołów Piotra i Pawła.


Orszak Trzech Króli jest w Zawierciu nową tradycją. I choć ma ona zaledwie kilka lat, chętnych nie brakuje, zwłaszcza wśród młodzieży.


W Orszaku Trzech Króli, oprócz mieszkańców, udział biorą także samorządowcy i miejscy radni. 

Blisko 6 tysięcy koron przygotowano dla uczestników Orszaku Trzech Króli, który wyruszył spod katowickiej archikatedry. W tym roku motto orszaku nawiązuje do ogłoszonego przez papieża Franciszka Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.

Katowicki orszak był wyjątkowo barwny.


W samo południe w katedrze odprawiona została uroczysta msza święta powiązana z obchodami 18. rocznicy święceń biskupich metropolity katowickiego arcybiskupa Wiktora Skworca oraz pierwszej rocznicy święceń biskupich katowickich biskupów pomocniczych.

Orszak zakończył się na parkingu pod NOSPR-em. 

Autorzy: Iwona Kwaśny, Gabriela Kaczyńska, Zdzisław Makles, Joanna Opas