Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Święta na Śląsku
24.12.2013
10:19:00

fot. Marcin Rudzki

Jak co roku w całym województwie organizowane są wieczerze wigilijne dla osób samotnych, bezdomnych i potrzebujących.

W Katowicach ponad tysiąc osób może wziąć udział w Wigilii dla bezdomnych organizowanej w Katowicach przez Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne. Tego typu spotkania odbzwaj są już od 25 lat- mówi Dietmar Brehmer prezes Towarzystwa


Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne organizuje także spotkania dla bezdomnych w pierwszy i drugi dzień świąt.

 

Od kilkunastu lat takie spotkanie odbywa sie między innymi w Żywcu.

W tym roku to szczególne, świąteczne spotkanie odbędzie się w żywieckim Starym Zamku, mówi rzecznik żywieckiego magistratu-Tomasz Terteka.


Podobna wieczerza wigilijna czeka też na mieszkańców Aglomeracji Śląskiej. Wszytkie osoby samotne i potrzebujące mogą liczyć na tradycyjne potrawy wigilijne, wspólne kolędowanie i żywą szopkę w hali wystaw Kapelusz na terenie Parku Śląskiego. Impreza jest bezpłatna i odbywa się już po raz drugi. W tym roku, organizatorzy spodziewają się pond tysiąca osób.

"Każdy kto czuję się samotny może uczestniczyć w wieczerzy" podkreśla Tomasz Kalisz organizator wieczerzy


"Na miejsce mozna dojechać darmowymi autobusami" - dodaje Kalisz


Organizowana w Parku Śląskim, wigilia dla samotnych rozpocznie się o godzinie 15;00. 

Świeta Bożego Narodzenia to szczególny czas, w którym nie powinnismy zapominac o naszych korzeniach i tradycji. Jak przekonuje paulin ojciec Robert Jasiulewicz, wigilia to szczególny dzień trzeba tylko chcieć uszanować jego tradycję


Redaktor Naczelny dwumiesięcznika Jasna Góra zauważa, że zgodne z tradycją przeżywanie wigilii pomaga odkryć sens Bożego Narodzenia.


 

Już o północy w bazylice Jasnogórskiej rozpocznie się uroczysta pasterka.

Szczególny charakter będzie miała też pasterka góralska. W Beskidach pasterka w wykonaniu górali ma swój szczególny wyraz. Ubrani w regionalne stroje górale, przygrywając do mszy na pasterskich instrumentach, dają świadectwo umiłowania wiary i swojej tradycji. Z roku na rok przyciągają w Beskidy gości ciekawych góralskiej pasterki. Tak jest min.w Sanktuarium na Górce w Szczyrku, gdzie od lat odprawiane są góralskie pasterki, po których przed kościołem płonie watra, czyli wielkie ognisko. Rozpalenie ognia towarzyszy wspólnej agapie i kolędowaniu na placu przed sanktuarium. Górale po wyjściu z kościoła łamią się opłatkiem, śpiewają kolędy i pastorałki, rozdawane są ciasto i bułki oraz kakao i góralski napitek. W tym roku do górali w Szczyrku na Górce dołączą... górnicy. Udział w pasterce zapowiedziała delegacja KWK Borynia z Jastrzębia w tradycyjnych górniczych mundurach.

Góralska pasterka odprawiana jest także na Śląsku Cieszyńskim w Istebnej w kościele pw. Dobrego Pasterza. W tym roku w Istebnej muzycy i góralskie kapele kolędować będą na rzecz odbudowy drewnianego kościółka na Stecówce, który spłonął na początku grudnia. Mimo braku świątyni, parafianie ze Stecówki spotkają się w miejscu, w którym stał kościół i pod gołym niebem odprawią mszę pasterską.

W Beskidach tradycją stały się także żywe szopki. Od 6 lat co roku odwiedza ją ponad 100 tysięcy osób. Mowa o szopce w Strumieniu, przy Sanktuarium św.Barbary, która jest największą, żywą szopką w regionie. Dzieło księdza Pawła Hubczaka, który odszedł do innej parafii, kontynuuje wikary-Stanisław Binda.


Strumieńskie Betlejem czynne będzie do 12 stycznia.

A kiedy zasiądziemy do wigilijnej wieczerzy? Zgodnie z tradycją dopiero gdy na niebie pojawi sie pierwsza gwiazdka. W tym roku, w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia słońce zajdzie około godziny 15.30, więc już między 16.00 a 16.30 możemy wypatrywać na niebie pierwszych jasnych obiektów. Wicedyrektor Planetarium Śląskiego Stefan Janta tłumaczy co zobaczymy na niebie południowej Polski


Naukowcy tymczasem spierają się, co było tym obiektem, który widzieli trzej królowie zmierzający do Betlejem. Seans o Gwieździe Betlejemskiej w Planeterium Śląskim w Chorzowie zobaczyć będzie można 2, 3 i 4 stycznia.

 

A na koniec coś nietypowego. Święta Bożego Narodzenia to też czas w którym tradycyjnie składamy sobie życzenia. Dla słuchaczy Radia Katowice składa je... Yang Xin - nauczycielka języka chińskiego w częstochowskim Ekonomiku i zawodowa tenisistka stołowa. Życzenia nietypowe, bo w języku chińskim...


Tłumaczenie: Życzę Wam dużo dobrych rzeczy, dużo uśmiechu na twarzy, abyście cieszyli się w każdej sekundzie i radowali się w każdym dniu oraz szczęścia w każdym dniu nowego roku.

W Chinach nie obchodzi się świąt Bożego Narodzenia dlatego na Yang Xin robią wrażenie nasze świąteczne zwyczaje.


Rok 2013 upływa w Chinach pod znakiem Węża. 31 stycznia Chińczycy wejdą w rok 2014 pod znakiem Konia.

 


Zobacz także Podobne artykuły

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA