Droga. Wodociąg. 500 plus.

Prawie 600 samochodów na godzinę pokonuje ulicę Jaworznicką w Jaworznie w godzinach szczytu. Tę ruchliwą drogę urzędnicy postanowili w części wybrukować kostką. Efekt? przeraźliwy hałas. Mieszkańcy nie mogą spać, urzędnicy tłumaczą się względami bezpieczeństwa. Czy sprawa ulicy Jaworznickiej to wiele hałasu o nic, sprawdzał to nasz reporter, Dawid Damszel.


 

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zapewniają, że rząd dofinansuje budowę wodociągu w Koniecpolu. Wątpliwości pojawiły się, gdy Sejm nie przyjął poprawki w budżecie państwa dotyczącej tej inwestycji, której autorem była częstochowska poseł Platformy Obywatelskiej Izabela Leszczyna, była wiceminister finansów. W sobotę zamieszanie wokół wodociągu objęło media społecznościowe. Dzisiaj na konferencji prasowej dwugłos w tej sprawie podjęli posłowie PO i PiS. Izabela Leszczyna twierdzi, że medialne zamieszanie wokół Koniecpola jest teraz tak duże, że wodociąg na pewno powstanie, a posłowie PiS na konferencjach prasowych w Częstochowie, Myszkowie i Koniecpolu mówią, że wodociąg byłby, bez całego zamieszania. Sprawą zajął się Krzysztof Słabiklowski.


 

Od 1 kwietnia ruszyć ma program Rodzina 500 plus. Dziś na ten temat dyskutuje (dyskutował) rząd. Program ma na celu poprawić sytuację demograficzną w Polsce. Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Polska znajduje się na szarym końcu na świecie jeżeli chodzi o dzietność. Na 224 państwa znajdujemy się dopiero na 216. miejscu. Czy 500 zł na dziecko realnie poprawi sytuację rodzin? A także przed jakimi wyzwaniami staną teraz samorządy? To sprawdzał Łukasz Szwej.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Zakończyły się właśnie 47. Żywieckie Gody czyli barwny, roztańczony i rozśpiewany konkurs grup kolędniczych z terenów Beskidu Żywieckiego i Śląskiego. W Skoczowie trwa walka o fotoradar Straży Miejskiej. Od stycznia z urządzenia strażnicy nie mogą już korzystać, ale mieszkańcy chcą, by został ze względu na bezpieczeństwo w sołectwie Pogórze. Zaprasza Andrzej Ochodek.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Od soboty trwa twiter´owa wymiana zdań między Prawem i Sprawiedliwością a Platformą Obywatelską w sprawie poprawek budżetowych i finansowania wodociągu w Koniecpolu. Dziś częstochowscy posłowie tych partii zorganizowali cykl konferencji prasowych, także poświęconych tej sprawie. Opozycja twierdzi, że nie ma pieniędzy na wodociąg - rząd, że są. Zapraszają Zdzisław Makles i Krzysztof Słabikowski.


 

Zawiercie na 102.2 FM

Coraz więcej pacjentów, szkół i innych instytucji publicznych korzysta z usług tele-medycyny. Świadczy je jedna z zawierciańskich przychodni zdrowia. Dzięki temu pacjent może być pod obserwacją lekarza cały czas, nie wychodząc z domu. O tym na czym polega tele-medycyna z dr Iwoną Wieczorek-Szołtek rozmawiała nasza reporterka Gabriela Kaczyńska.


 

W Rezerwacie Przyrody Góra Zborów w Podlesicach zimą widać niemal wszystkie skalne miasta. Największą atrakcją tego miejsca jest niewątpliwie Jaskinia Głęboka, tyle tylko, że zimą jest oczywiście nieczynna. Dla turytów, u jej podnóża, przygotowano jednak pewną atrakcję, fragmenty skał. Nietypową wystawę z Jackiem Pankiem z Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego Jury oglądała Gabriela Kaczyńska.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl