Spór o drzewa. Resztki śniegu. Opłata targowa.

Mieszkają tuż przy torach, nieopodal stacji kolejowej Dąbrowa Górnicza Gołonóg. Od przeraźliwego hałasu chroniły ich tylko drzewa, które teraz mają być wycięte. PKP umywa ręce i tłumaczy swoje działania ustawą. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Czy ważniejsze jest bezpieczeństwo ruchu kolejowego, czy środowisko i spokój mieszkańców?


 

Połowa zimy, podobno srogi luty a za oknem dodatnie temperatury. Nie cieszy to narciarzy ani właścicieli wyciągów. Jan Bacza odwiedził rano stok Czantorii i sprawdzał, czy da się szusować.


 

Katowice, za przykładem innych polskich miast, zaprzestały pobierania opłaty targowej. Ta decyzja Urzędu Miasta cieszy kupców handlujących w stolicy województwa. Pojawia się jednak pytanie, czy skoro w budżecie wpływów z targowisk będzie mniej, to czy miejskie bazary nie popadną w ruinę?


 


Katowice na 102.2 FM

Podkatowicki port w ciągu kilku ostatnich lat przechodzi prawdziwą metamorfozę, a wszystko za sprawą nowych inwestycji, które sukcesywnie są realizowane. W zeszłym roku po raz pierwszy udało się przekroczyć próg 3 milionów odprawionych pasażerów. Lotnisko to także ważny element z punktu widzenia rozwoju regionu. O podsumowaniu poprzedniego roku i planach na ten rok nasza reporterka rozmawiała z Arturem Tomasikiem, prezesem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza lotniskiem.


W Tarnowskich Górach od kilku lat prężnie działa Tarnogórska Grupa Fotograficzna, która skupia lokalnych fotografów i pasjonatów pstrykania. O tym, jak narodził się pomysł założenia grupy, a także o pasji do zdjęć, rozmawiamy ze Sławomirem Głazem, jej założycielem. Najbliższe warsztaty dotyczące fotografii makro już 8 lutego.


 

Bielsko-Biała na 103.0

Trwają ferie, z warunkami narciarskimi kiepsko, ale szusować można. O bezpieczeństwie w górach, nowym sprzęcie dla ratowników i nowej, mobilnej aplikacji dla turystów, która zmniejszy ryzyko zgubienia się na szlakach, rozmawiamy z Jerzy Siodłakiem, naczelnikiem Grupy Beskidzkiej GOPR. 


 

Częstochowa na 98.4 FM

Kapliczki i krzyże przydrożne spotykamy w każdej miejscowości. Często nie pamiętamy kto i w jakiej intencji je postawił. Powiemy o konkursie „Krzyże i kapliczki przydrożne naszego regionu – świadkowie przeszłości”, konkursie który tę pamięć przywraca. Uczniowie i dorośli fotografowali kapliczki, krzyże i opisywali ich historię.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl