Onkologia. Wycinka. Staż.

walczymyo2_120Gliwicki oddział Centrum Onkologii walczy o usamodzielnienie się od centrali w Warszawie. Gliwicka placówka przez lata wypracowała wielomilionowe zyski. Część z nich, ponad 80 milionów złotych, musiała przekazać do centrali w Warszawie i do oddziału w Krakowie na pokrycie ich długów. Jednakże na oddzieleniu oddziału w Gliwicach mają zyskać przede wszystkim pacjenci. Dziś ten temat poruszamy wraz z naszymi kolegami z innych śląskich redakcji i rozpoczęliśmy akcję "Tak dla śląskiej onkologii". Niedawno powstało nawet Stowarzyszenie na rzecz oddzielenia się gliwickiego oddziału, na czele którego stanęła poseł PiS Barbara Dziuk. Dążenia do usamodzielnienia się Centrum Onkologii w Gliwicach popierają także inni parlamentarzyści ze Śląska. Nagranie przygotowała Joanna Opas.


 

Wycinka drzew zawsze budzi kontrowersje. A to zieloni, a to mieszkańcy osiedli albo inwestorzy, którzy chcą ekspansji pod swoje obiekty. Kilku mieszkańców Ustronia zaalarmowało nas, że na jednym z osiedli wycięto kilka dorodnych świerków. Poproszono nas o wyjaśnienie sprawy. Urzędniczka, która wydała decyzję, już nie pracuje. Nie wyjaśnione jest na czyim terenie rosły świerki, bo jeżeli się okaże, że drzewa rosły na terenie miasta, to decyzję powinno wydać starostwo powiatowe, a nie miasto Ustroń. Procedury trwają, a to oznacza, że do sprawy jeszcze wrócimy. Sprawą zajął się Andrzej Ochodek.


 

Jak wygląda praca europarlamentarzysty? Jak od wewnątrz funkcjonuje Unia Europejska? Przekona się o tym trójka stażystów posła Marka Plury. Dziś w Katowicach odbyły się warsztaty poświęcone przygotowaniom młodych ludzi do pracy. Następnym etapem będzie już miesięczny staż w Brukseli. Warsztaty obserwował nasz reporter Łukasz Szwej. 


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Do czego można zużyć 5 litrów butaprenu? Albo czemu można poświęcić 4 500 godzin pracy? Odpowiedzi w rozmowie z niezwykłym pasjonatem modeli i makiet, Pawłem Gąsiorkiem. Zapraszamy także do Rajczy na Międzynarodowy Rajd Chłopski, ale niestety w tym roku nie na nartach, bo nie ma śniegu.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Częstochowa strać się będzie o kilkanaście milionów złotych dotacji z Unii Europejskiej, które mają pomóc w rozwijaniu i uatrakcyjnianiu szkół zawodowych. Jak twierdzą przedstawiciele miasta, jest to konieczne, ponieważ w Częstochowie i regionie brakuje absolwentów tych szkół, a pracodawcy zgłaszają zapotrzebowanie na osoby kształcone w zawodówkach. Na rozwój w nowych branżach stawia też Zespół Szkół Ekonomicznych, który, niezależnie od wspomnianych wcześniej dotacji, od września planuje uruchomić klasę, w której kształcić będą stewardessy i stewardów. Zaprasza Krzysztof Słabikowski.


 

Zawiercie na 102.2 FM

9 nowych obiektów weźmie udział w tegorocznym święcie Szlaku Zabytków Techniki. Wyłonione one zostały w ramach konkursu pod hasłem "Obiekt Zaprzyjaźniony Industriadzie 2016". Na liście nagrodzonych znalazł się m.ni. Browar Zamkowy w Cieszynie, Fabryka Porcelany w Katowicach i Muzeum Rzemiosł Dawnych w Żarkach. Ten ostatni, to obiekt zupełnie nowy, oddany do użytku w ubiegłym roku. Nagroda jest dla gminy ogromnym wyróżnieniem. Do żareckiego muzeum, które zwiedzać można każdego dnia, z Katarzyną Kulińską Plutą z Urzędu Miasta w Żarkach zaprasza Gabriela Kaczyńska.


 

W Rzędkowicach, niewielkiej miejscowości w Gminie Włodowice, każdego roku w ostatnie dni karnawału, odbywają się tzw. zapusty. To tradycja pielęgnowana tam od lat. W ciągu dnia po ulicach chodzi Miś, który wybudził się z zimowego snu, częstując mieszkańców m.in. pączkami. Wieczorem z kolei wszyscy bawią się na wspólnej ostatkowej zabawie, na którą zaprasza Gabriela Kaczyńska.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl