Świńska grypa. Centrum przesiadkowe. Mieszkanie dla bezdomnych.

Do tej pory na Śląsku odnotowano 20 przypadków zakażenia wirusem AH1N1, który wywołuje tzw. świńską grypę. W tym roku w naszym regionie już dwie osoby zmarły w szpitalu z powodu powikłań. Czy powinniśmy się obawiać epidemii takiej jak na Ukrainie? Nasz reporter Łukasz Szwej sprawdzał, jakie są pierwsze objawy świńskiej grypy, a także jak się przed nią chronić. 


 

Zawiercie od lat chce być Bramą na Jurę – tak przynajmniej się promuje. Ale czy bramą na Jurę jest? No właśnie, konia z rzędem temu, kto wie jak z Zawiercia wydostać się komunikacją autobusową na turystyczne jurajskie szlaki i choć autobusy kursują, przystanki są, jest też problem i to poważany. Dotyczy on nie tylko turytów, ale także tych, którzy z autobusowego transportu korzystają na co dzień. Dlatego miasto zamierza wybudować centrum przesiadkowe, czy jak kto woli – dworzec autobusowy, który powstanie jeszcze w tym roku, a kosztować będzie około 2 miliony złotych. Po Zawierciu podróżowała Gabriela Kaczyńska.


 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaworznie uruchomił mieszkania usamodzielniające dla osób bezdomnych. Pobyt w wyremontowanych lokalach ma pozwolić podopiecznym MOPS-u szybciej wrócić do "normalnego" życia. Tych oaz spokoju powstało w Jaworznie pięć. W czterech z nich mieszkają kobiety, jedno jest przeznaczone dla mężczyzn. Łącznie z pomocy MOPS-u korzysta w nich ponad 20 osób. Jeden z takich lokali odwiedził nasz reporter, Dawid Damszel.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Z poseł Małgorzatą Pępek oraz z marszałkiem województwa śląskiego spotkali się samorządowcy z południa naszego regionu. Głównym tematem był nowy rozdział środków unijnych na najbliższe lata. Samorządowcy są zaniepokojeni, że na razie cisza a projekty gotowe. Ponadto podsumowanie, zakończonego wczoraj w Rajczy, Międzynarodowego Rajdu Chłopskiego. Zaprasza Andrzej Ochodek.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Wolontariusze archidiecezji częstochowskiej czynią raban przed Światowymi Dniami Młodzieży. Przygotowują się do przyjęcia gości, uczestniczą w warsztatach i wspólnymi siłami chcą pokazać, że Światowe Dni Młodzieży to wydarzenie 2016 roku. Jak wyglądają przygotowania w archidiecezji częstochowskiej, która gościć będzie około 10 tysięcy młodych ludzi z m.in z Kanady, Francji i Chorwacji sprawdzała Izabela Czerczer.


 

Zagłębie na 102.2 FM

Bezpłatna pomoc prawna to spore ułatwienie, a dla wielu osób jedyny sposób, by zasięgnąć porady prawnika. Takie punkty organizują ośrodki pomocy społecznej i organizacje pozarządowe w naszym regionie. Od stycznia funkcjonuje także rządowy program bezpłatnych porad prawnych. W powiecie będzińskim punkty, w których dyżurują prawnicy w ramach tego rządowego programu, znajdują się w kilku miejscowościach. Z Iwoną Serbeńską, prezesem Stowarzyszenia Dogma, które jest jednym z organizatorów takich porad rozmawiała Iwona Kwaśny.


 

Jak udzielanie porad prawnych, nie tylko w ramach rządowego programu, wygląda w praktyce, w Ośrodku Pomocy Społecznej w Psarach oraz w rozmowach z mieszkańcami gminy, sprawdzała Iwona Kwaśny. Informacje na temat rządowego programu bezpłatnej pomocy prawnej można znaleźć na stronach internetowych urzędów powiatowych.


 


Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl