Godkomat. Ferie. Schron.

Pierwszy śląski Godkomat stanął dzisiaj w Katowicach. Wszyscy chętni po naciśnięciu odpowiedniego knefla mogli dowiedzieć się, co znaczy wybrane śląskie słowo. Godkomat był niestety tylko częścią happeningu Ślonskij Ferajny i europosła Marka Plury. Ale kto wie, może niedługo takie maszyny staną w centrach śląskich miast?


 

Mija połowa ferii, niestety turyści odpoczywający w Beskidach nie do końca mogą być zadowoleni. Mało zimy w zimie. Wszyscy odwiedzający górskie miejscowości mają nadzieję, że śnieg jeszcze spadnie i poprawi warunki na stokach. Mimo braku śniegu, wyciągi jeszcze zapraszają.


 

100 metrów długości, 2 metry wysokości, 1,5 metra szerokości. W Bytomiu odkryto kolejny schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej. Obecnie trwają prace nad jego adaptacją. Przed wejściem do schronu zamontowano trzy łukowe bloki żelbetowe, na dniach zostanie zamontowana instalacja oświetlenia. To kolejne podziemne odkrycie w Bytomiu. Schron zostanie oddany do użytku 4 czerwca. I mamy nadzieję, że wtedy przykuje większą uwagę miechowiczan.


 

 


Katowice na 102.2 FM

Wojkowice w powicie będzińskim po raz pierwszy w historii nawiązały współpracę zagraniczną. Miastem partnerskim została Sjenica w Serbii. Miasta dzieli odległość tysiąca kilometrów, ale jak zapewniają obie strony, punktów wspólnych jest bardzo dużo. Serbska delegacja niedawno odwiedziła Wojkowice, nowi partnerzy byli zainteresowani przede wszystkim współpracą gospodarczą, ale także turystyką i wymianą młodzieży. Sjenica już chwali się swoją współpracą z Wojkowicami. Wystarczy w internecie wpisać nazwy obu miast i trochę znać serbski. Wszystkich zainteresowanych odsyłamy na stronę tego miasta www. sjenica.rs.


W dniu wizyty serbskiej delegacji uroczyście otwarto w Wojkowicach długo wyczekiwany żłobek. Władze mają nadzieję, że młodym mamom teraz będzie łatwiej podjąć decyzję o pójściu do pracy. Po nowej placówce oprowadzała nas Mariola Pawłowska-Kyrcz. 


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Podsumowanie minionego sezonu w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Ponadto zapowiedzi wielkich premier w nowym sezonie teatralnym.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Częstochowska "Solidarność" przypomina dziś o 69. rocznicy śmierci Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca". Ten generał brygady, a za życia kapitan piechoty Wojska Polskiego i Armii Krajowej, organizator i dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego został stracony 19 lutego 1947 r. w Łodzi, a zatrzymany w Częstochowie. Częstochowska "Solidarność" wspomina dziś "Warszyca" przed jego obeliskiem, rozpoczynając cykl uroczystości planowanych na przyszły tydzień z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl