Radio Katowice
Radio Katowice / Radiowe Wydarzenia
10x10x10 w galerii Na żywo
11.05.2016
22:56:00

fot. Ryszard Stotko

Własny język

Prace nauczycieli przedmiotów artystycznych tarnogórskiego Zespołu Szkól Artystyczno-Projektowych w Galerii "Na Żywo"! Tym razem wspólny mianownik (łącznik) ma jawnie instytucjonalny charakter, ale to w niczym nie zmienia faktu, że mamy po prostu do czynienia z arcyciekawą prezentacją postaw oryginalnych, poszukujących i estetycznie istotnych.

Artyści wykładowcy, artyści nauczyciele (razem i każdy z osobna) okazują się zjawiskiem, które ponownie każe pomyśleć bardzo serio o twórczym fenomenie Tarnowskich Gór.

Miejsce starodawne. Przestrzeń z własną osobowością historyczną, duchowym klimatem, aspiracjami i tradycją. Ale też nieco z boku. Prowincjonalne...  No tak, ale słowo prowincja oznacza w tym wypadku przede wszystkim samoswojość, pielęgnację niezależności i autonomicznych rytów, co w kulturze, zwłaszcza dzisiaj, okazuje się wartością nieocenioną.

Śledzę od bardzo wielu lat te tarnogórskie spełnienia, zwłaszcza w świetnej wczoraj i dziś poezji (Lubosz, Krzemiński, Kanclerz, Kędzia, Baczyński, Tomanek).

Ale wystawa w "Na Żywo" otworzyła mi oczy na plastyczne dokonania związanych z tym miejscem twórców. W naszej radiowej galerii pokazujemy ich prace w zakresie malarstwa, rysunku, rzeźby, ceramiki, fotografii, grafiki  artystycznej i projektowania mody.

Każda z tych dyscyplin operuje własną odrębną  specyfiką. Odrębnym sposobem rozumienia i traktowania tworzywa. Inne przed artystą stawia wyzwania i inne wyzwala możliwości.

Prawie wszyscy obecni na wernisażu goście, ale też ci, którzy odwiedzili galerię w ciągu następnych trzech tygodni byli zgodni co do oryginalności i silnej ekspresji pokazanych prac.

Nie miejsce tu na analizę poszczególnych dzieł, ale starczy może, gdy powiem, że eksponowana u nas w Radiu ceramika mogłaby zdobić najbardziej wyrafinowane kolekcje tego typu wyrobów, grafika (i ta cyfrowa i ta warsztatowa) wyrosła z najlepszych dokonań grafiki na Śląsku (jesteśmy w tej dziedzinie najprawdziwszym mocarstwem!), fotografia zachwyciła dokumentalno-kreacyjnym, bardzo nowatorskim ujęciem, natomiast prace malarskie stawiały ważne pytania o możność mimetycznego odwzorowania przedmiotu i tak naprawdę pretekstualne za każdym razem traktowanie przez artystę konkretu miejsca.

Słowem wydarzenie. I wielka radość goszczenia sztuki tak poszukującej (i odnajdującej!) arkana własnego języka. 

Autor: Maciej  Szczawiński

 


"10x10x10" to tytuł wystawy prac nauczycieli przedmiotów artystycznych tarnogórskiego Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych prezentowanej w radiowej galerii "Na żywo".

10 artystów uczących w ZSAP prezentuje swoje prace w 10 galeriach sztuki z okazji 10-lecia, należącego do Zespołu, Liceum Plastycznego w Tarnowskich Górach. W ekspozycji znajdują się prace reprezentujące takie dziedziny, jak projektowanie graficzne, grafikę projektową i artystyczną, malarstwo, rysunek, rzeźbę, ceramikę, fotografię, film, aranżację przestrzeni i projektowanie mody.

Swoje prace prezentują: Ewa Jaworska, Urszula Kaczmarczyk, Katarzyna Kroczek-Wasińska, Małgorzata Macocha, Anna Osadnik, Dolores Wilk-Pederska, Adam Andryszczak, Mateusz Jankowski, Artur Lubos i Stanisław Tarasek.

 


zsap

O swoich koleżankach i kolegach tak pisze wieloletni pedagog tej szkoły, historyk Paweł Zaręba:

„Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach ma szczęście do dobrych i bardzo dobrych pedagogów. To ich pasja i doświadczenie, w połączeniu ze zdolnościami i pracowitością uczniów, stanowią o wysokiej jakości naszej szkoły. »Żeby innych zapalać samemu trzeba płonąć«, powiedział Jacek Walkiewicz. Zatem prezentujemy nasze krzewy gorejące”:

ewajaworska_400Ewa Jaworska – to właśnie Jej zawdzięczamy logo naszej szkoły. Według uporczywie krążących plotek, jest to profil nauczyciela Krzysztofa Fr., rozbity na piksele. Złote serce, złote dłonie, każdy projekt, którego się dotknie, skazany jest na sukces. To taki nasz szkolny król Midas, jednak uszy ma znacznie i decydowanie od niego ładniejsze.

Absolwentka katowickiego oddziału Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na kierunku Grafika. Dyplom z wyróżnieniem z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Adama Romaniuka oraz rysunku w pracowni prof. Zbigniewa Blukacza uzyskała w 2000 roku. Od ukończenia studiów zawodowo związana z działalnością projektową, artystyczną i  pedagogiczną. Współzałożycielka studia projektowego „Stonka”. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, animacją, ilustracją i projektowaniem graficznym. Laureatka licznych nagród za opracowania graficzne oraz rysunek. m.in. logo „Zamku Śląskiego”, „Konkurs na plakat AMS”, „Festiwal Sztuki Wysokiej”. W naszej szkole uczy podstaw projektowania.

ulakaczmarczyk_400Urszula Kaczmarczyk – najlepszy twórczy import zza Brynicy na śląską ziemię. Rzeźbiarz, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych! Jej rzeźby wręcz kipią namiętnością, pysznią się kolorem i magnetycznie wprost przykuwają wzrok jak antracytowa hołda szlonskiego wongla ciepnięta na krystaliczną i nieskazitelną biel śnieżnej zaspy przydmuchanej z Zagłębia, jak ujął by to Gustaw Morcinek.

Ukończyła studia w PWSSP we Wrocławiu, dyplom w zakresie rzeźby. Zajmuje się rzeźbą, ceramiką i malarstwem. Uczestniczka wielu plenerów, wystaw i sympozjów, laureatka konkursów w kraju i za granicą, między innymi w Nowym Jorku i w Sosnowcu. W naszej szkole uczy rzeźby.

kasiakroczekwasinska_400Katarzyna Kroczek-Wasińska – zdobywca najwyższych szczytów i graficznych konstelacji! Oniryczna głębia grafik Kasi przywodzi na myśl Tezeusza błąkającego się po labiryncie podświadomości wypełnionej srebrem. To objawienie polskiej grafiki XXI w. jest naszą odpowiedzią na globalizację narracyjnej płaszczyzny sztuki, w której sacrum i profanum są splątane w odwiecznej walce o duszę odbiorcy. Jasna klinga grafik dr Kasi rozcina wątpliwości widza, jak miecz Damoklesa tnący węzeł gordyjski w płonącej Troi.

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku Projektowanie Graficzne, dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 2005 roku. W latach 2004-2005 pracowała na stanowisku asystenta-stażysty w Pracowni Technik Cyfrowych na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, a od 2005 roku pracuje w Katedrze Nowych Mediów na cieszyńskim Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego, gdzie uzyskała stopień doktora. Zajmuje się grafiką cyfrową. Jest uczestnikiem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, krajowych i zagranicznych; projektów badawczych, warsztatów, konferencji. Jest autorem artykułów, laureatem licznych nagród i wyróżnień, między innymi: Grand Prix w I Biennale Miniatury Cyfrowej w Płocku w 2007; wyróżnienie w VII Międzynarodowym Konkursie Graficzny na Ekslibris w Gliwicach w 2007; nagroda „Praca Roku 2006” w Katowicach w 2007; Grand Prix I Międzynarodowej Wystawy Grafiki w Mińsku w 2008; wyróżnienie na Biennale Grafiki Cyfrowej w Gdyni w 2008; Nagroda Prezydenta miasta Katowic w 2010; nagroda naukowa za wyróżniającą się pracę doktorską w 2010; wyróżnienie II Biennale Grafiki Cyfrowej w Gdyni w 2010, wyróżnienie w konkursie Bosco Stregato na Exlibris we Włoszech w 2014 roku. W naszej szkole uczy przedmiotów związanych z projektowaniem graficznym.

magosiamacocha_400_01Małgorzata Macocha – absolwent, który wrócił do swojego matecznika. Pępowina okazała się zbyt mocna, aby można ją tak łatwo przeciąć ;) Absolwentka Liceum Plastycznego w Zespole Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach, dyplom w 2009 roku z dekorowania wnętrz, aneks z malarstwa.

Ukończyła studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach na Wydziale Architektury na kierunku Architektura Wnętrz, dyplom w 2012. Pracuje w jednej z tarnogórskich pracowni architektury. W naszej szkole uczy przedmiotu aranżacja przestrzeni.

aniaosadnik_400Anna Osadnik – twórca, który skrzy się energią. Z równą łatwością rano wykorzystuje swoje ciało jako matrycę graficzną, w południe przerabia 3 tony gliny na szamotowe głowy, by wieczorem zapełnić 20 m kw. płótna martwą naturą z kotami i kuwetą. W nocy zamiast spać, maluje przeliczone przed snem barany. Ten magiczny zabieg, którego korzenie sięgają czeluści jaskiń Lascaux i Altamiry, pozwala zachować równowagę w świecie żywych stworzeń otaczających Annę.

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Malarstwa, Grafiki i Rzeźby, dyplom w zakresie grafiki artystycznej oraz malarstwa uzyskała z wyróżnieniem w 1995. Aktywnie uprawia grafikę, malarstwo oraz rzeźbę ceramiczną i betonową. W latach 1992-2015 przygotowała 50 wystaw indywidualnych oraz uczestniczyła w około 200 międzynarodowych wystawach, sympozjach, plenerach, warsztatach i innych akcjach plastycznych, również muzycznych, teatralnych, pokazach mody itp. Jej prace można znaleźć w muzeach i galeriach oraz w kolekcjach prywatnych w wielu krajach (Polska, Niemcy, Holandia, Czechy, Włochy, Kanada, Francja, Szwecja, Anglia, San Salvador, Kirgistan, Australia). Od roku 1998 zajmuje się dydaktyką w zakresie grafiki artystycznej, rysunku oraz malarstwa, w tym 6-letni staż pracy na Wydziale Edukacji Wizualnej ASP w Łodzi. W naszej szkole uczy malarstwa i rysunku.

doloreswilkpederska_400Dolores Wilk-Pederska – odzieżowa działka naszej szkoły. Z równą łatwością jak projektowaniem odzieży, zajmuje się malarstwem, rysunkiem i grafiką.

Ukończyła studia na Uniwersytecie Śląskim filii w Cieszynie na kierunku wychowanie plastyczne (dyplom w 1994) oraz projektowanie graficzne na Politechnice w Gliwicach (dyplom w 2014). Zajmuje się grafiką, projektowaniem graficznym, a także jej szczególną pasją i spełnionym marzeniem, projektowaniem mody. Od lat związana z pracą pedagogiczną i z pokazami mody, które stały się wizytówką Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach. W naszej szkole uczy przedmiotów projektowych.

adamandryszczak_400Adam Andryszczak – absolwent ASP w Poznaniu, dla którego kolor był bogiem. Boskie inspiracje w jego twórczości są bardzo wyraźne, szczególnie w humanistycznym zestawieniu czerwieni i zieleni. Adam bardzo dobrze czuje kolor.

Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, dyplom z malarstwa uzyskał w 1999 roku w pracowni prof. Włodzimierza Dudkowiaka. Prowadzi kursy rysunku i malarstwa, warsztaty, plenery i inne działania plastyczne. Aktywny twórczo, uprawia malarstwo olejne i akrylowe na płótnie. W naszej szkole uczy malarstwa i rysunku.

mateuszjankowski_400Mateusz Jankowski – twórcza wyobraźnia tego artysty ma swoje źródła w poetyckim widzeniu świata, w owym homeryckim uniesieniu humanistycznego szczytu przeżywania rutynowych dzieł codzienności. Mateusz zajmuje się zarówno grafiką warsztatową jak i projektową, jest również ofiarnym wychowawcą klasy pierwszej technikum – to jego debiut na tym trudnym odcinku pedagogicznego frontu.

Studiował malarstwo i grafikę. W 2009 obronił dyplom z grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni prof. Zbigniewa Majkowskiego. Zajmuje się rysunkiem, grafiką i projektowaniem graficznym. Prowadzi własne studio graficzne. Swoje prace pokazywał na wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, między innymi w Meksyku. W naszej szkole uczy przedmiotów związanych z projektowaniem graficznym.

arturlubos_400Artur Lubos – studiował rzeźbę w legendarnej krakowskiej uczelni. Jego pobrużdżona twórczą męką twarz przywodzi na myśl oblicza apostołów z ołtarza Wita Stwosza.

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w pracowni rzeźby prof. Józefa Sękowskiego. Na tej uczelni uzyskał również w 2005 roku doktorat z rzeźby. Obecnie jest adiunktem na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Prowadzi działalność artystyczną i edukacyjną w Galerii Sztuki „Pod-Nad” w Tarnowskich Górach. Bierze udział w wystawach w kraju i za granicą. Jest autorem instalacji i realizacji rzeźbiarskich. W naszej szkole uczy rzeźby. 

staszektarasek_400Stanisław Tarasek – śląska odpowiedź na Stanleya Kubricka. Legendarny absolwent łódzkiej filmówki, o którego filmach zaliczeniowych do dziś krążą wśród młodszych studentów legendarne opowieści. Film, foto i inne nauki tajemne stanowią treść jego życia. Nadejście Stacha szkolnym korytarzem poprzedza charakterystyczne chrząknięcie i brzdęk klamry w torbie, która poza tym, że czasami sama gra koncerty symfoniczne, mieści istne skarby: aparat cyfrowy, hasselblad, zenit, wymienne obiektywy, rękopis pamiętników Giordana Bruna „Jak spłonąłem na stosie”, rzutnik, statyw, lampy błyskowe, zapasowe koło do służbowego mercedesa, napoje energetyczne, laptop, przedłużacz, filtry, powiększalnik, kawałek bursztynowej komnaty i inne.

Ukończył kierunek Realizacji Obrazu Filmowego i Telewizyjnego w zakresie Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Współpracował z teatrami przy realizacji projektów audiowizualnych do sztuk teatralnych oraz tworzył plakaty do spektakli teatralnych. Organizuje również kursy fotograficzne, współpracuje z różnymi firmami przy realizacjach filmów promocyjnych. W latach 2009-2011 organizował  festiwal filmowy TARNOWIDZ. Brał udział w wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w  Polsce i za granicą. W naszej szkole uczy podstaw fotografii i filmu.


rys. Ewa Jaworska 


Zobacz także Radiowe Wydarzenia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA