Radio Katowice
Radio Katowice / Czy to prawda, że...
Spotkanie z autorami audycji
21.05.2016
11:00:00

Fot. z archiwum Beaty Tomanek

„Czy to prawda,że największa kolecja dzieł artystów naiwnych w Polsce należy do kaletnika ze Śląska?”

To prawda, tym wyjątkowym kolekcjonerem jest Stanisław Gerard Trefoń, który już ponad 60 lat temu postanowił uratować przynajmniej część sztuki plebejsko-miejskiej. Dzisiaj jest znawcą tej tematyki, a wielu malarzy amatorów zna osobiście. Wie o nich wszystko. Dzięki tej wiedzy słuchacze Radia Katowice, goście Biblioteki Śląskiej będą mogli poznać odpowiedzi m.in. na następujące pytania:

„Czy to prawda, że wartościowy obraz można zaleźć w chlewiku?”

„Czy  to prawda, że obrazom można oddać własny dom mieszkalny?”

„Czy to prawda, że można za obraz dostać samochód?”

„Czy to prawda, że królowa Elżbieta II wybrała się na Śląsk po obraz malarza amatora?”

„Czy to prawda, że galerii może grozić bezdomność?”

Obenie zbiór Stanisława Gerarda Trefonia w Rudzie Śląskiej-Halembie tworzy ponad 2500 obrazów olejnych, akwarel i grafik, 500 rzeźb wykonanych w drewnie i w węglu, a jego uzupełnieniem jest kolekcja kilkuset kufli piwnych ze śląskich kopalń. Stanisław Trefoń jest człowiekiem wielkiej pasji, energii, poczucia humoru i determinacji. Fantastycznie też opowiada o swojej kolekcji i perypetiach związanych z pozyskiwaniem obrazów i historii znajomości z artystami.

Można się o tym przekonać podczas spotkania w Bibliotece Śląskiej w sobotę 21 maja 2016 o godzinie 11:00.

Zapraszają Beata Tomanek i Bogdan Widera.



Radio Katowice / Audycje / Czy to prawda, że...
Czy to prawda, że...
 
 Niedziela
 20:15
 


Odpowiedź na proste pytanie rozpoczynające się od banalnych słów: „Czy to prawda, że?” może stać się początkiem fascynującej opowieści o nieznanych epizodach przeszłości, podobnie jak rodzinne wspomnienia mogą odkrywać nieznane fakty i wpisywać je w historię Śląska.

Przypominają o tym autorzy audycji emitowanych na antenie Radia Katowice Beata Tomanek oraz Bogdan Widera, którzy zachęcają słuchaczy, żeby stawali się kronikarzami swoich czasów i wciąż zadają pytania, m.in.:

Czy to prawda, że neandertalczyk mieszkał na Śląsku? Czy to prawda, że rekiny pływały na mysłowickim rynku? Czy to prawda, że Ślązacy walczyli pod Grunwaldem? Czy to prawda, że Beethoven zaczął pisać 5 symfonię na Śląsku? Czy to prawda, że Śląsk miał swój Hollywood? Czy to prawda, że gorączka złota wybuchła niegdyś w Piekarach? Czy to prawda, że wszystkie żubry na świecie to z pochodzenia „hanysy?” i wiele innych...

Audycja „Czy to prawda, że...?” jest emitowana od 2006 roku na antenie Radia Katowice i ma na celu promocję wielobarwnej historii i kultury Górnego Śląska, przypominanie o mądrości życia jego mieszkańców, o tolerancji wobec różnorodności i odmienności, dbałości o poczucie własnej tożsamości.

Od kilku lat wraz z dyrektorem Biblioteki Śląskiej prof. Janem Malickim autorzy audycji „Czy to prawda, że...?” zachęcają słuchaczy do bycia „kronikarzami swoich czasów”. Uświadamiają wartość dokumentów, dzienników, starych kronik i fotografii.

niedziela i święta, godzina 20:15



www.tomanek.fotonet.net.pl

czytoprawda_01_1024.

 

Zobacz także Czy to prawda, że...

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA