Lubecko i Piekary Śląskie

fot. parafia WNMP w Lubecku

Droga prowadzi do Piekar Śląskich i …do Lubecka. Wydarzenia, o których mówimy dotyczą dorocznej pielgrzymki stanowej mężczyzn i młodzieńców i jubileuszu 300-lecia znalezienia cudownego medalionu Matki Bożej Lubeckiej.

Lubecko, niewielka parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w diecezji gliwickiej szczyci się obecnością Matki Bożej, której wizerunek został utrwalony w srebrnym medalionie i świątynią, której początków należy szukać w bardzo dawnych wiekach. Odkryte w prezbiterium freski prowadzą do początków XIV. O tym słynącymi cudami miejscu i o niezwykłej historii znalezienia srebrnego medalionu opowie kustosz lubeckiego sanktuarium i proboszcz parafii ks. Andrzej Bartysiewicz.

Jednak na początku spotkania w Drodze wracamy do najważniejszego wydarzenia w katowickiej archidiecezji, czyli pielgrzymki stanowej mężczyzn i młodzieńców. Uroczystej Mszy św. na piekarskiej kalwarii przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz, a homilię głosił prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, a wszystkich zgromadzonych witał ordynariusz katowickiej metropolii arcybiskup Wiktor Skworc. Rozmowa Zdzisława Maklesa z prymasem Polski arycbiskupem Wojciechem Polakiem i metropolitą katowickiem arcybiskupem Wiktorem Skworcem dziś w programie. Natomiast na zakończenie programu, wracamy jeszcze raz na Jasną Górę, aby przypomnieć kolejny fragment spotkania młodzieży z Ojcem Świętym Janem Pawłem II podczas jasnogórskiego Apelu."Droga" to ekumeniczny magazyn religijny prezentujący nie tylko fakty z życia Kościoła, ale także informacje, które zainteresują wszystkich wierzących.

Droga