Od miasta przemysłowego do cyfrowego

Od miasta przemysłowego do cyfrowego, taki temat proponujemy dziś w Szkole Bardzo Wieczorowej. Smart city, czyli inteligentne miasto XXI wieku to wielki komputer sterujący niemal wszystkimi procesami zachodzącymi w jego przestrzeni. Miejskie społeczności stają się częścią sieci cyfrowych. Mieszkańcy dysponując mobilnymi urządzeniami podłączonymi do internetu dostarczają, w sposób świadomy lub bezwiednie, wielu informacji o własnym użytkowaniu miejskiej przestrzeni. Przekształcenia zachodzące we współczesnych miastach są naocznym dowodem wpływu dominującej technologii na funkcjonowanie miejskich społeczności. Podobne zmiany, dopasowane do czasów maszyny parowej, możemy odnaleźć w mieście przełomu XIX i XX wieku. Dynamika społecznego i technologicznego rozwoju wymagała innego myślenia o powstającym wielkim miejskim organizmie – mieście-maszynie. Nowe ideologie zamieszkania, opieki socjalnej, systemu ubezpieczeń oraz organizowanie się wykluczonych dotąd grup, stworzyły podwaliny rozwoju społeczeństwa industrialnego.

Socjolog miasta dr Barbara Rożałowska ( Katedra Stosowanych Nauk Społecznych Politechniki Śląskiej w Zabrzu) opowie o procesie zmian, których jesteśmy świadomymi lub często nieświadomymi uczestnikami, czyli przechodzenia z miasta przemysłowego do cyfrowego. Co to oznacza w praktyce? Odpowiedź kilka minut po północy.Szkoła Bardzo Wieczorowa – co zapewne zaskoczeniem nie jest – to radiowa akademia dla tych, którzy są ciekawi świata, których interesuje renesans w malarstwie bądź losy białych krwinek.

Jeśli ktoś woli posłuchać o programie Apollo bądź bardziej interesują go czasy II Wojny Światowej, także może znaleźć coś ciekawego dla siebie tuż przed północą.

Każdego dnia w tygodniu w Radiu Katowice.