Specjaliści w dziedzinie chirurgii małoinwazyjnej zjechali do Istebnej

fot. Andrzej Ochodek

W Istebnej rozpoczyna się właśnie 13 Sympozjum Chirurgii Małoinwazyjnej. W spotkaniu tradycyjnie już biorą udział specjaliści z Polski, Czech i Słowacji, którzy prezentują swoje czołowe osiągnięcia. Lekarze będą omawiać między innymi zastosowanie w chirurgii robotów Da Vinci, które są doskonałym rozwiązaniem w przypadku leczenia nowotworów mówi współorganizator sympozjum dr Grzegorz Kowalski z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach:


Nasi południowi sąsiedzi posiadają 12 robotów Da Vinci. W Polsce jedyne takie urządzenie znajduje się we Wrocławiu. Jednak dr Kowalski nie narzeka na jego brak na swojej sali operacyjnej:


Dr Kowalski podkreśla, że hurraoptymizm związany z użyciem robotów Da Vinci powoli opada, a powodem są także bardzo wysokie koszty eksploatacji urządzenia. W programie 13 Sympozjum Chirurgii Małoinwazyjnej znalazła się również transmisja zabiegów z European Institute of TeleSurgery w Strasbourgu - jednego z najlepszych tego typu ośrodków na świecie. Lekarzom zaprezentowane zostaną także metody tradycyjnej medycyny chińskiej. Dodajmy, że w tym roku w obradach biorą też udział chirurdzy z Niemiec, Francji oraz Włoch. Zjazd potrwa do jutra.

Autor: Jadwiga Woźnikowska-Skowrońska