Dziś przypada Święto Lotnictwa Polskiego, obchodzone jako wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego. Ustanowione zostało ono na pamiątkę zwycięstwa kapitana pilota Franciszka Żwirki i inżyniera pilota Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge, 28 sierpnia 1932 r. w Berlinie. Było to wydarzenie trudne dziś do wyobrażenia. Bohaterów na mokotowskim lotnisku w Warszawie witało kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Niesionych na rękach rozebrano niemalże do bielizny, bo każdy chciał mieć coś z bohatera. Sukces odnieśli na samolocie RWD-6, wygrywając z uważanymi za faworytów załogami niemieckimi oraz reprezentacjami z pozostałych krajów. Było to wspólne osiągnięcie pilota i konstruktora. Wigura był bowiem współkonstruktorem serii samolotów RWD – Rogalski, Wigura, Drzewiecki.
Święto lotnictwa obchodzono także w okresie międzywojennym. Początkowo do 1931 roku, Dzień Lotnictwa przypadał 5 listopada, w rocznicę pierwszego lotu polskiego samolotu wojskowego w 1918, z załogą poruczników: Stefanem Bastyrą i Januszem de Beaurain. Od 1932 lotnicze święto obchodzono w Dniu Niepodległości na rozkaz marszałka Józefa Piłsudskiego, który w związku z odsłonięciem Pomnika Lotnika w Warszawie 11 listopada 1932 r. zmienił datę. 22 sierpnia 1945 roku Naczelny Dowódca Wojska Polskiego ustanowił 1 września Dniem Lotnictwa Polskiego. Natomiast w 1950 roku, Minister Obrony w rocznicę pierwszych walk 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim w 1944 ustanowił Święto Lotnictwa 23 sierpnia. I tak było do 1993 roku , kiedy obecną datę zatwierdził prezydent Lech Wałęsa.
Marzenia o zostaniu pilotem zaczynają się bardzo często w modelarni. Zatem dzisiejsze Podniebne opowieści Czarka Orzecha, nietypowo przy święcie, o modelarzach.
Cezary Orzech to nie tylko autor codziennych prognoz pogody, które sprawdzają się niemal w 100 procentach, ale także wybitny i uznany ekspert w dziedzinie lotnictwa. Laureat Błękitnych Skrzydeł – najwyższego wyróżnienia Krajowej Rady Lotnictwa. Jest autorem książki o Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach, a także kilku filmów dokumentalnych. W swoich audycjach dzieli się z Państwem swoją ogromną wiedzą i miłością do latania.