Infostrada - magazyn reporterów

thumbnail

INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy.

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl


Unikalne języki. Dolina Krzemowa. Żydzi Częstochowianie.

Data: 21-09-2016


W Wilamowicach koło Bielska-Białej naukowcy z Holandii, Wielkiej Brytanii i Polski, a także meksykańscy Indianie, Kaszubi, Łemkowie i Baskowie, od kilku dni dyskutują o ginących językach. Wszystko za sprawą języka wilamowskiego – jednego z najbardziej zagrożonych wymarciem języków świata. Był tam nasz reporter Andrzej Ochodek. 

Z węglowego zagłębia do doliny krzemowej? Czemu nie! Tak przynajmniej twierdzi prezydent Katowic, Marcin Krupa. Region od lat przechodzi metamorfozę, przestawiając się z przemysłu ciężkiego na rynek usług i technologii. Teraz rozwój wspomóc ma promocja miasta w Stanach Zjednoczonych. Czy Katowice mają szansę stać się najlepszym miejscem w Europie Centralnej dla nowych inwestycji, sprawdzał nasz reporter, Kamil Jasek. 

Częstochowa gości Żydów Częstochowian. Przyjechali z USA, Izraela, Francji, Niemiec, Australii i Kanady na Zjazd Żydów Częstochowian. Zjazd organizuje Światowy Związek Żydów Częstochowian i ich potomków. Dla wielu to wspomnienie dzieciństwa lub poszukiwanie śladów najbliższych, którzy urodzili się w Częstochowie. Wczoraj goście zjazdu wzięli udział w otwarciu wystawy Żydzi Częstochowianie, a jutro upamiętnią 74. rocznicę likwidacji getta żydowskiego w Częstochowie. Wydarzeniu z mikrofonem towarzyszyła Izabela Czerczer. 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Apelujemy o pomoc w stworzeniu pokoju marzeń dla czternastoletniego Tomka z Żywca i jego sześciorga rodzeństwa. W grudniu ubiegłego roku chłopak napisał list do żywieckiego MOPS-u z prośbą o pomoc w remoncie poddasza. List trafił wtedy do lokalnej gazety i posypały się propozycje pomocy. Wiele firm zadeklarowało materiały, ale remont nie ruszył do tej pory. Dlaczego? Sprawdzała Katarzyny Graboń. 

Częstochowa na 98.4 FM

Odwiedzamy nową, darmową szkołę rodzenia, która powstała w Miejskim Szpitalu. Narazie skorzysta z niej tylko 30 przyszłych mam, a program potrwa do końca roku, ale miasto zapowiada kontynuację w roku przyszłym. Oglądamy także taras Miejskiej Galerii Sztuki. Miejsce to zmieniło się nie do poznania dzięki kwiatom, które upiększają nie tylko sam taras, ale również otoczenie galerii. Wszystko to dzięki środkom finansowym, które udało się uzyskać ze specjalnego projektu. Zapraszają Izabela Czerczer i Krzysztof Słabikowski. 

Zagłębie na 102.2 FM

Władze samorządowe Psar rozpoczęły na terenie gminy wymianę wszystkich wiat przystankowych. Choć to wydatek niemały, to zdecydowaliśmy się na tę inwestycję dla komfortu pasażerów i wizerunku gminy, podkreśla wójt Psar Tomasz Sadłoń, z którym rozmawiał Łukasz Kwaśny. 

Bilbordy, ulotki i co najważniejsze szkolenia dla przyszłych rodziców oraz tych, którzy już rodzicami są, rozpoczęły się Czeladzi. Dotychczas skupialiśmy się na seniorach, teraz zwracamy się do młodych, stąd dwa społeczne programy: "Bezpieczna wieź" oraz "A gdyby dzieci mogły wybierać", przyznaje Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, naczelnik Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Czeladzi. Szkolenia dla rodziców prowadzić będą specjaliści ze stowarzyszenia "Moc wsparcia". Programy realizowane są we współpracy z Urzędem Marszałkowskim i Rzecznikiem Praw Dziecka.  


Prowadzą
Infostrada - magazyn reporterów

13-11-2018

29-10-2018

15-10-2018

09-10-2018