Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Pożegnanie biskupa Tadeusza Szurmana
03.02.2014
16:27:00

Tłumy wiernych żegnały w Katowicach biskupa Tadeusza Szurmana.

Biskup diecezji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego po długiej chorobie zmarł w zeszłym tygodniu.

Podczas nabożeństwa pogrzebowego zwierzchnik kościoła luterańskiego w Polsce biskup Jerzy Samiec mówił, że katowicki duchowny działał na wielu przestrzeniach.


Biskup Samiec podkreślił, że Tadeusz Szurman był zawsze autentyczny w tym, co robił, dlatego porywał za sobą wielu ludzi.


Proboszcz parafii ewangelickiej w Cieszynie, ksiądz Janusz Sikora, przyjaciel biskupa, wspomina go jako człowieka, który był zawsze otwarty na ludzi i ich problemy.


Biskup Szurman był inicjatorem nagrody "Śląski Szmaragd" przyznawanej osobom działającym na rzecz ekumenizmu, tolerancji, pojednania między narodami i integracji europejskiej, dodaje ksiądz Sikora.


— Był nie tylko duchownym, ale także inicjatorem działań kulturalnych, społecznych i charytatywnych — tak o zmarłym biskupie mówi Piotr Uszok, prezydent Katowic — biskup Szurman był człowiekiem niesłychanie skromnym.


W 2012 roku Rada Miasta Katowice jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie przyznania biskupowi Tadeuszowi Szurmanowi tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Katowice”. Jak podkreśla prezydent Uszok, oprócz wielu zasług doceniono także jego działalność ekumeniczną.


Biskup Tadeusz Szurman był autorem wielu artykułów z dziedziny teologii, spraw społecznych i historii. Współpracował z kwartalnikiem "Myśl Protestancka", działał w radzie redakcyjnej kwartalnika "Ewangelik", wydał dwa tomiki poezji.

Katowickiego duchownego żegnali przedstawiciele władz samorządowych i państwowych a także wielu wyznań.

Żegnał go między innymi arcybiskup senior Damian Zimoń.


Były premier Jerzy Buzek podkreślił, że biskup Szurman był mocno przekonany, że prawdziwa ekumenia może polegać na wspólnej służbie człowiekowi, który jest w potrzebie.


Biskup Tadeusz Szurman pochodził ze Śląska Cieszyńskiego. Był Ogólnopolskim Duszpasterzem Młodzieży, prezesem Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Autorzy: P. Pagieła, J. Wycisk, Ł. Kałuża


Zobacz także Podobne artykuły

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA