Pożegnanie biskupa Tadeusza Szurmana

Tłumy wiernych żegnały w Katowicach biskupa Tadeusza Szurmana.

Biskup diecezji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego po długiej chorobie zmarł w zeszłym tygodniu.

Podczas nabożeństwa pogrzebowego zwierzchnik kościoła luterańskiego w Polsce biskup Jerzy Samiec mówił, że katowicki duchowny działał na wielu przestrzeniach.


Biskup Samiec podkreślił, że Tadeusz Szurman był zawsze autentyczny w tym, co robił, dlatego porywał za sobą wielu ludzi.


Proboszcz parafii ewangelickiej w Cieszynie, ksiądz Janusz Sikora, przyjaciel biskupa, wspomina go jako człowieka, który był zawsze otwarty na ludzi i ich problemy.


Biskup Szurman był inicjatorem nagrody "Śląski Szmaragd" przyznawanej osobom działającym na rzecz ekumenizmu, tolerancji, pojednania między narodami i integracji europejskiej, dodaje ksiądz Sikora.


— Był nie tylko duchownym, ale także inicjatorem działań kulturalnych, społecznych i charytatywnych — tak o zmarłym biskupie mówi Piotr Uszok, prezydent Katowic — biskup Szurman był człowiekiem niesłychanie skromnym.


W 2012 roku Rada Miasta Katowice jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie przyznania biskupowi Tadeuszowi Szurmanowi tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Katowice”. Jak podkreśla prezydent Uszok, oprócz wielu zasług doceniono także jego działalność ekumeniczną.


Biskup Tadeusz Szurman był autorem wielu artykułów z dziedziny teologii, spraw społecznych i historii. Współpracował z kwartalnikiem "Myśl Protestancka", działał w radzie redakcyjnej kwartalnika "Ewangelik", wydał dwa tomiki poezji.

Katowickiego duchownego żegnali przedstawiciele władz samorządowych i państwowych a także wielu wyznań.

Żegnał go między innymi arcybiskup senior Damian Zimoń.


Były premier Jerzy Buzek podkreślił, że biskup Szurman był mocno przekonany, że prawdziwa ekumenia może polegać na wspólnej służbie człowiekowi, który jest w potrzebie.


Biskup Tadeusz Szurman pochodził ze Śląska Cieszyńskiego. Był Ogólnopolskim Duszpasterzem Młodzieży, prezesem Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Autorzy: P. Pagieła, J. Wycisk, Ł. Kałuża


Podobne artykuły