Radio Katowice
Radio Katowice / Relacje reporterów Radia Katowice
Nielegalne składowiska. Szlachta przemysłowa. Kinowa premiera. Krzesła i Iskierka.
17.11.2016
16:45:00

Wciąż pozostaje głośna sprawa nielegalnych składowisk śmieci w Sławkowie. Mimo licznych interwencji oraz skażenia wód podziemnych, od 2 lat nie udało się usunąć tysięcy ton śmieci. Okazuje się jednak, że to nie odosobniony problem. W samym Zagłębiu Dąbrowskim takich miejsc jest kilkanaście. Przeważnie znajdują się na nich odpady pochodzące z byłych zakładów przemysłowych. To tykająca bomba ekologiczna. Środowisko trują także stare wysypiska nie spełniające żadnych współczesnych norm. Nagranie Kamila Jaska.


W Zabrzu dyskutowano o dziejach śląskiej szlachty przemysłowej. Dzieje rodów Donnersmarków, Thiele - Winklerów czy Ballestremów były tematem już 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu Kultura Europy Środkowej. Jak ważni dla rozwoju regionu byli przemysłowi magnaci? A przede wszystkim - ile o nich wiemy? Odpowiedzi szukał Dawid Damszel.


Po raz pierwszy od lat sala kinowa w Zawierciu podczas premiery filmu pękała w szwach. Wieczorem zaprezentowano tam film historyczny pt. 23 Dywizja. To film wyprodukowany, od początku do końca, przez nastolatków - uczniów szkoły w Niegowonicach. Przedsięwzięcia poprali i wsparli nie tylko nauczyciele, ale też gmina i sponsorzy. Nagranie Gabrieli Kaczyńskiej.


Co można zrobić ze starym niepotrzebnym krzesłem? Można je wyrzucić, ale to zbyt oczywiste. Można je zużyć na opał, ale czasem szkoda. A można także je twórczo wykorzystać. Z tego założenia wyszła Fundacja Iskierka i wraz ze swoimi podopiecznymi i uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej z katowickiego Giszowca postanowili dać starym krzesłom drugie życie. Kropkę nad i postawili profesorowie z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Efekt ich prac można zobaczyć na wystawie, którą odwiedziła dziś Joanna Opas.


A ta magia krzeseł może przełożyć się na konkretne wsparcie, bowiem już 4 grudnia podczas koncertu z okazji 10-lecia krzesła zostaną zlicytowane, a dochód z ich sprzedaży zasili konta Iskierki i Warsztatów. Wystawę natomiast w budynku przy Raciborskiej 50 można oglądać do 2 grudnia. A o projekcie opowiadali m.in. Agnieszka Wydmuch z Iskierki, Małgorzata Libik i Waldemar Szymiec z Warsztatów i Jolanta Jastrząb z ASP.

 



Radio Katowice / Audycje / Relacje reporterów Radia Katowice
Relacje reporterów Radia Katowice
 
 
 
 

Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Zobacz także Relacje reporterów Radia Katowice

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA