Górnicy. Szlak. Świątynia. Sprzątanie.

Nasilają się protesty górników z kopalni Makoszowy w Zabrzu. W tym tygodniu odbyły się już 2 protesty na terenie zakładu. Pracownicy pikietowali także przed siedzibą Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Dziś kilkuosobowa grupa rozpoczęła strajk w tunelach wydobywczych. Opór górników rośnie, zmniejsza się natomiast czas pozostały do zamknięcia zakładu. Wydobycie wstrzymane zostanie pod koniec grudnia. Według zarządu SRK zakład nie może funkcjonować, gdyż przynosi straty. Z taką decyzją nie zgadzają się jednak pracownicy, według których kopalnie da się jeszcze uratować. Według informacji przekazanych przez SRK, 460 górników podjęło już decyzję o przeniesieniu do innego zakładu. W kopalni Makoszowy zatrudnionych jest obecnie 1350 pracowników. Strajk oserwował Kamil Jasek.


 

Zwykle jest tak, że historyczne atrakcje turystyczne zwiedza się z przewodnikiem. W Pilicy nieopodal Ogrodzieńca jest niezwykle, bo miejsca historyczne zwiedza się z uczniami tamtejszego liceum, którzy w swoim mieście stworzyli Szlak Kultury Żydowskiej. To tam zabierana jest młodzież na terenową lekcję historii. Na takie lekcje historii przyjeżdżają do Pilicy także uczniowie sąsiednich szkół. W planach jest udostępnienie go turystom odwiedzającym Jurę. W tworzenie Szlaku Kultury Żydowskiej, oprócz szkoły, włączył się także samorząd, biblioteka oraz lokalne stowarzyszenia i organizacje. W teren wybrała się także nasza reporterka, Gabriela Kaczyńska.


 

Badacze i konserwatorzy zabytków odkrywają w naszym województwie coraz więcej "pereł" sztuki sakralnej. O malarstwie, architekturze oraz o tym, dlaczego warto wziąć ślub w starym, drewnianym kościółku, dyskutowali dziś badacze w Katowicach. Podczas spotkania w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego marszałek województwa wręczył nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków. Treści poruszane podczas spotkania zostaną zebrane i opublikowane w 8 tomie "Wiadomości konserwatorskich województwa śląskiego". Na konferencji była z mikrofonem nasza reporterka, Agnieszka Loch.


 

W Chorzowie, jak to zwykle przed świętami bywa, wielkie sprzątanie. Jak się okazuje, nie tylko w domach ale i na ulicach. Urzędnicy tamtejszego magistratu wraz ze strażą miejską postanowili zadbać o porządek. Usunięte zostaną nielegalnie rozwieszone plakaty, banery i ulotki. Żeby się udało potrzebna będzie jednak pomoc mieszkańców. Do Chorzowa wybrał się Łukasz Szwej. INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy.

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl