Ślady - magazyn religijny

thumbnail

Magazyn religijny Radia Katowice w każdy poniedziałek 19.15

W programie prezentowane są najnowsze informacje z życia i działalności Kościoła katolickiego (powszechnego i lokalnego) i Kościołów zrzeszonych w Śląskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej oraz zapowiedzi najważniejszych wydarzeń religijnych nadchodzącego tygodnia.

Zasadniczą częścią audycji jest Temat wieczoru. W kolejne poniedziałki miesiąca prezentowane są: społeczne nauczanie Kościoła, chrześcijańskie inspiracje we współczesnej kulturze,informacje o życiu i działaniu poszczególnych parafii, zakonów, zgromadzeń ruchów i stowarzyszeń, debaty o ważnych sprawach Kościoła i regionu oraz aktywności ludzi młodych w Kościele.

W ramach audycji pojawiają się również odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji.

slady@radio.katowice.pl


Muzyka sakralna

Data: 13-02-2017

thumbnail
fot. Ninateka

Temat wieczoru, który proponuje ks. dr Marek Spyra poświęcony jest muzyce. Czy dzisiaj muzyka podejmuje ważne tematy? Czy współcześnie tworzona jest muzyka sakralna? Jaka ona jest? Jak przyjmują ją słuchacze? Czy Katowice są naprawdę mocne w tematach muzycznych?

Te pytania kierujemy dziś do prof. Eugeniusza Knapika – kompozytora, pianisty specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Warto przypomnieć, że jako pierwszy w Polsce wykonał cykl "Vingt Regards sur l´Enfant-Jésus" (Dwadzieścia spojrzeń na Dzieciątko Jezus) Oliviera Messiaena. To dzieło zostało powszechnie uznane za jedno z największych wydarzeń w historii muzyki fortepianowej i techniki pianistycznej.

Nasz gość związany jest z Katowicami i Akademią Muzyczną. Prowadzi Katedrę Dyrygentury i Teorii Muzyki, kieruje również założonym przez siebie Studiem Muzyki Komputerowej i Elektroakustycznej. W latach 2002-2008 piastował godność rektora katowickiej uczelni. 

„Ślady” prowadzą także do tematów bliskich walentynkowym nastrojom, a więc miłość, zakochanie, ale także czystość serca… Opowiadają o niej bohaterowie reportażu Anny Musialik i Beaty Zamlewskiej-Pałygi „Czyste serca” – młodzi ludzie należący do Ruchu Czystych Serc. Reportaż został wyróżniony na Międzynarodowym Konkursie Filmów i Multimediów w Niepokalanowie.
Prowadzi
Ślady - magazyn religijny

20-08-2018 Pielgrzymka

07-05-2018 Świadectwo wiary.