Dzień języka wilamowskiego ♬

Data: 19-02-2017

thumbnail
fot. polskieradio.pl

Choć Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, dedykowany ginącym językom, obchodzony jest 21 lutego, to w Wilamowicach, niewielkim miasteczku pod Bielskiem-Białą, po raz trzeci zebrali się ci, dla których ważny jest język ich małej ojczyzny.

Mimo iż, wilamowski to jeden z ginących języków, od kilku lat jego pasjonaci starają się udowodnić, że doskonale sprawdza się również we współczesnej komunikacji, przekonuje Justyna Majerska z Wilamowic.Od kilku lat młodzi ludzie, seniorzy i naukowcy starają się nie tylko chronić unikalny język wilamowski, ale także promować go i rozwijać.

— Języki jeszcze nigdy nie zanikały tak szybko, jak obecnie — przekonuje Justyna Olko z Uniwersytetu Warszawskiego.Prócz wykładów badaczy języka, można było wysłuchać między innymi koncertu dobrze znanych współczesnych przebojów w języku wilamowskim. Można też zobaczyć spektakl "Uf jer Wełt" – "Na tamtym świecie" oparty na poemacie wilamowskiego autora: Floriana Biesika, inspirowany "Boską komedią” Dantego.

Język wilamowski pojawił się w XIII wieku i sięga korzeniami języków starogermańskich. Obecnie w mieście, od urodzenia tym językiem posługuje się około 30 osób, kolejne 60 nadal się go uczy. 

Autor: Katarzyna Graboń /mm/rs/

 

Wiadomości regionalne