Radio Katowice
Radio Katowice / Relacje reporterów Radia Katowice
Wspomnienia z Potopu. Budki lęgowe. Wilamowice. Eurowizja.
20.02.2017
16:45:00

Częstochowa wspomina realizację scen "Potopu" nakręconych na Jasnej Górze. Minęło już 45 lat od czasu, gdy miasto przeżywało kolejny "Potop", na szczęście tylko ekipy filmowej Jerzego Hoffmana. Wspomnienia wywołał dokument „Najazd” zrealizowany przez filmowca-amatora Feliksa Krajewskiego. Jego rodzina postanowiła film udostępnić Częstochowianom. Film krótki, 10-minutowy, u wielu wywołuje wzruszenia, bo realizację jednego z najważniejszych dzieł polskiej kinematografii Częstochowianie podglądali, a tkże statystowali na planie filmu. Potop wspominała Izabela Czerczer.


 

Kilkaset budek lęgowych dla ptaków powstało w miniony weekend w Trzech Stawach w Katowicach. Drewniane domki skręcali mieszkańcy całego regionu. Pomogli im w tym stolarze, a swoimi radami służyli także przyrodnicy se Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Część budek już trafiła do ogrodów, cześć trafi na zielone tereny miejskie w Katowicach. Budkę dla patków ma także Radio Katowice, którą własnoręcznie skręciła nasza reporterka Gabriela Kaczyńska.


 

Choć Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest dopiero jutro, 21 lutego, to w Wilamowicach, miasteczku pod Bielskiem-Białą przez cały weekend trwały już lokalne obchody. Nie zabrakło naukowych prelekcji, ale i wilamowskich interpretacji współczesnych piosenek, czy spektaklu w tym właśnie języku. Język wilamowski pochodzi z XIII wieku i sięga korzeniami języków starogermańskich. Od kilku lat młodzi ludzie i rdzenni mieszkańcy Wilamowic przy wsparciu naukowców starają się nie tylko chronić unikalny język, ale także promować go i rozwijać. O drugim życiu lokalnej mowy, z mieszkańcami Wilamowic rozmawiała Katarzyna Graboń.


 

Nietuzinkowa, fajna, wesoła dziewczyna, tak o Katarzynie Moś mówią jej dawni nauczyciele. Piosenkarka, Bytomianka, wygrała polskie elminacje do konkursu Eurowizji i będzie reprezentować nasz kraj na koncercie finałowym w Kijowie. Swej radości z sukcesu Katarzyny Moś nie kryją nauczyciele i uczniowie bytomskiej szkoły muzycznej, której jest absolwentką w klasie wiolonczeli i fortepianu. Ukończyła też studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie wokalu, Akademii Muzycznej w Katowicach. Z grupą hip-hopową Bezimienni nagrała utwór i teledysk do „Strychu” i „Prostych ludzi”. Artystka ma za sobą finał w popularnym talent show i zwycięstwo w polskim finale Eurowizji. W maju będziemy trzymać za nią kciuki.
Radio Katowice / Audycje / Relacje reporterów Radia Katowice
Relacje reporterów Radia Katowice
 
 
 
 

Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Zobacz także Relacje reporterów Radia Katowice

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA