Norwegia, Szwecja, Islandia, Turcja, Gruzja... odległe bezdroża, droga po horyzont, natura wokół i samotne pokonywanie kilometrów podróży – czyli jak kobieta dociera na krańce Ziemi. O swoich wyborach, przeżyciach i zachwytach towarzyszącym odkrywaniu piękna świata opowiadać będzie Aleksandra Cebo, podróżniczka zakochana w swoim Honkerze, jedynym samochodzie terenowym polskiej produkcji. Czy bezpiecznie kobiecie podróżować po świecie?
Wraz z Krzysztofem Ociepą zapraszamy do Kinoteatru Rialto w Katowicach na X Przegląd Filmów Górskich, który rozpoczyna się 3 marca projekcją „Alpine Wall Tour” w reżyserii W. Kozakiewicza.
Przedstawiamy program przeglądu oraz informacje o wybitnych podróżnikach, zakochanych w górach, z którymi będzie można się spotkać.
10. Katowicki Przegląd Filmów Górskich
PROLOG
16 lutego | czwartek
19.00 Magdalena Łączak: Moja droga do medali MŚ i ME Skyrunning
Mój czas, reż. J. Wierzejski, Polska, 2016, 52 min
3 marca | piątek
18.00 Alpine Wall Tour, reż. W. Kozakiewicz, Polska, 2016, 45 min
Riders on the storm, reż. F. Walter, 2016, 20 min
Down to nothing, reż. R. Ozturk, USA, 2016, 24 min
20.15 Janusz Gołąb: Beskidy, Alpy, Himalaje – 30 lat w górach
4 marca | sobota
15.15 Korona Warszawy, reż. J. Mencel, i Sz. Żurek, Polska, 2016, 18 min
Kangchenjunga, reż. K. Rachwał, Polska, 2016, 19 min
Song of tomorrow, reż. F. Kretschmann, F. Walter Niemcy, 2016, 26 min
Aus dem Schatten der Meister, reż. J. Mair Niemcy, 2015, 48 min
18.00 Reel Rock Tour 11, USA, 2016, 110 min
20.30 Krzysztof Wielicki: Ślązacy na Lhotse
5 marca | niedziela
15.30 Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski: Wielki Szlak himalajski 2015-2019
17.15 K2 and the Invisible Footmen, reż. I. Lee, USA, 2016, 54 min
Śnieżna pantera, odc. 8, 60 min
20.00 Adam Bielecki:Od Beskidów po Himalaje
Goście 10. Katowickiego Przeglądu Filmów Górskich
Adam Bielecki - 33 lata. Himalaista, alpinista, taternik i podróżnik. Klub Wysokogórski Kraków. Członek kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej. Pochodzi z Tychów, mieszka w Wielkopolsce. Absolwent Psychologii UJ. Wspina się w górach od 18 lat. Leader kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri 7010 m. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu. 9 marca 2012 wraz z Januszem Gołębiem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I 8068 m co zostało uhonorowane Kolosem i nagrodą Travelera National Geographic, a także uznane zostało za największe osiągniecie w dziedzinie eksploracji w 2012 roku przez prestiżowy portal amerykański explorersweb. Zdobywca K2 (31 lipca 2012) i Broad Peaka - pierwsze zimowe wejście (5 marca 2013). Na wiosnę 2014 roku wziął udział w zakończonej sukcesem wyprawie na północną ścianę Kanczendzongi kierowanej przez Denisa Urubko. Zimą 2016 razem z Jackiem Czechem podjął próbę pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat 8125. Nigdy nie używał dodatkowego tlenu z butli podczas swoich wspinaczek.
Janusz Gołąb - Pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gaszerbrum I (9 marca 2012 r.).Jest członkiem Klubu Wysokogórskiego Gliwice, wspina się od 1986 r. Wraz z Jackiem Fluderem i Stanisławem Piecuchem stworzyli zespół wspinaczkowy, który szybko uzyskał przydomek „Dream Team”. Później dołączył do nich Grzegorz Skorek (1978–2004). Od 2008 r. był członkiem Kapituły Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka”, aż do jej rozwiązania w 2011 r. 31 lipca 2014 roku zdobył K2.
Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski - Poznali się w 2008 w Argentynie i tak już zostali razem. Zafascynowani górami, szczególnym sentymentem darzą Himalaje, w które powracają z mniejszą lub większą regularnością i w różnych porach roku. Tworzą zgrany duet będący połączeniem dwóch zupełnie różnych osobowości i charakterów, może dlatego właśnie z powodzeniem realizują kolejne mniejsze i większe górskie i poza górskie wyzwania. W roku 2009 po raz pierwszy pojechali w Himalaje Nepalu na trekking wokół Manasalu, w roku 2011 spędzili dwa miesiące wędrując w Himalajach Indyjskich, dokąd powrócili w styczniu 2013, żeby przejść po zamarzniętej rzece Zanskar z krainy Ladakh do krainy Zanskar, szlakiem zwanym /Chadar/ – Lodowa Droga. W 2015 spełnili swoje wielkie marzenie i przeszli liczący ok. 1700 km Wielki Szlak Himalajski.
Krzysztof Wielicki – jest jednym z trzech Polaków i piątym człowiekiem w dziejach, któremu udało się postawić stopę na wszystkich szczytach ośmiotysięcznych położonych w Himalajach i Karakorum. Mount Everest, Lhotse i Kanczendzongę w towarzystwie Jerzego Kukuczki i Leszka Cichego, jako pierwszy w historii, zdobył zimą. Nie lada wyczynem, wpisującym się w historię światowego himalaizmu są samotne wejścia na Broad Peak, Lhotse, Dhaulagiri, Sziszapangmę, Gaszerbrum II i Nanga Parbat. Szczególnym majstersztykiem było wejście na Lhotse – zimą, solo i w gorsecie ortopedycznym… Szisza i Dhaulagiri to góry oprócz tego, że zdobyte samotnie to dodatkowo pokonane nowymi, trudnymi drogami. Krzysztof Wielicki oprócz wejść zimowych i solowych ma w swym dorobku także wiele wejść na ośmiotysięczniki w stylu alpejskim. Do większości gór przezeń zdobytych można dopisać adnotację: zdobyta po raz pierwszy zimą, zdobyta samotnie, zdobyta nową drogą.
Są ludzie, którzy marzą o dalekich wyprawach wpatrując się w linię horyzontu. Są też tacy, którzy właśnie tam, za horyzontem rozpoczynają swoją wędrówkę w nieznane.
Wciąż przesuwać tę linię, która dzieli marzenia od rzeczywistości, podróżować i odkrywać granice swojej wyobraźni, odwagi, ciekawości świata, możliwości organizmu i siły, brawury i głodu poznawania ludzi, nowych miejsc, smaku niezwykłych przeżyć – oto wyzwania stojące przed bohaterami spotkań „Za horyzontem”.
Autorka jest miłośniczką podróżowania z plecakiem i namiotem, poznawania świata i ludzi poza głównymi szlakami turystycznymi. Była w wielu fascynujących zakątkach Ziemi, jak również "pod ziemią". Lubi wyzwania. Przez wiele lat jako członek Klubu Speleologicznego "Aven" uczestniczyła w wyprawach grotołazów. Przyjaźni się z ludźmi gór, którzy imponują jej odwagą i siłą charakteru. Sympatyzuje z wieloma stowarzyszeniami, klubami oraz organizacjami propagującymi turystykę trampingową oraz górską. Od wielu też lat współpracuje z pracownikami Uniwersytetu Śląskiego badającymi naszą planetę dołączając do wątku przygodowego opowieści o podróżach "Za horyzontem" wątek naukowy poszerzający wiedzę z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, etnografii, geografii, przyrody itd.
Polecamy podcast
e-mail: horyzont@radio.katowice.pl
sobota, godzinia 21:15
Albert Karch – korespondent Polskiego Radia Katowice w Brazylii
Brazylia za horyzontem
www.brazyliazahoryzontem.fotonet.net.pl
PRZED HORYZONTEM – ZAPROSZENIA