Sytuacja polskiej transplantologii

fot. Monika Krasińska

Tak dobrego klimatu wokół transplantacji w Polsce już dawno nie było. Znacznie większa liczba dawców narządów, kilkudziesięcioprocentowy wzrost liczby przeszczepów nerek i dwa spektakularne przeszczepy twarzy - tak w skrócie można podsumować rok 2013 rok w śląskiej transplantologii.

Oprócz sukcesów są i bolączki specjalistów, którzy na co dzień muszą się zmagać z kulejącym systemem, a z czasem niezrozumieniem nie tylko urzędników, ale także innych lekarzy. Niestety w kwestii liczby przeszczepów nadal odstajemy od reszty Europy.

W dyskusji na ważny temat wezmą udział:

  • Profesor Lech Cierpka - Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej śląskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Profesor Adam Maciejewski – laureat medycznego oskara, szef zespołu, który przeprowadził dwa pierwsze w Polsce przeszczepy twarzy
  • Profesor Marian Zembala – dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

 Po 18:15 na antenie Radia Katowice pojawia się dobra publicystyka. Codziennie nasi reporterzy i prezenterzy zmagają się z innymi tematami.

Wachlarz problemów jest bardzo szeroki. Wybieramy takie, o których możemy porozmawiać ze specjalistami, ale także takie, o których możemy usłyszeć od Państwa.