Salon Polsko-Węgierski im. Feliksa Netza

Data: 21-03-2017

thumbnail
fot. FB

W Katowicach otwarty zostanie Salon Polsko-Węgierski im. Feliksa Netza – zmarłego dwa lata temu poety, prozaika, publicysty, dramaturga radiowego, tłumacza, krytyka literackiego i filmowego, przez wiele lat związanego z Polskim Radiem Katowice.

Mieszący się w domu pisarza Salon Polsko-Węgierski będzie miejscem spotkań twórców z obu krajów, nie tylko pisarzy, ale także reprezentantów innych dziedzin sztuki i nauki. W otwarciu Salonu, które rozpocznie się w południe w domu przy ulicy Barcelońskiej 14 w Katowicach, wezmą udział przyjaciele Feliksa Neza - István Kovács, Konrad Sutarski i Gabor Zsille. Węgierscy pisarze będą też gośćmi Miejskiego Domu Kultury "Koszutka".

Rozpoczynające się o godzinie 17.30 spotkanie poprowadzą Beata Netz i Maciej Szczawiński. Spotkanie z pisarzami z Budapesztu zaplanowano również jutro o godzinie 11.00 w Bibliotece Śląskiej. Towarzyszyć mu będzie projekcja filmu "Chłopcy z Budakeszi" zrealizowanego według powieści Istvána Kovácsa "Lustro dzieciństwa", który opowiada o latach pięćdziesiątych i roku 1956 na Węgrzech. Utworzenie Salonu Polsko-Węgierskiego im. Feliksa Netza w jego domu ma związek z ubiegłorocznym odsłonięciem w Katowicach pomnika Henryka Sławika i Josefa Antalla. Podczas wieńczącej wydarzenie uroczystości, prezydent Węgier Janos Ader znaczną część swojego wystąpienia poświęcił Feliksowi Netzowi, nie kryjąc podziwu dla jego translatorskiej sztuki.

Autor: Marlena Barasińska/lk


Zobacz podobne
Wiadomości kulturalne