Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
25 lat Archidiecezji Katowickiej. Uroczystości rocznicowe.
26.03.2017
13:30:00

25 lat temu w ramach Kościoła Katolickiego utworzono Metropolię Katowicką. W sobotę odbyły się  uroczystości jubileuszowe w Sosnowcu, Gliwicach i Opolu. W niedzielę w Katowicach odprawiono mszę święta, która zakończy obchody.

Jak mówi metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, ostatnie ćwierćwiecze było dla wiernych bardzo ważne.


Punktem kulminacyjnym rocznicowych obchodów była uroczysta msza św. pontyfikalna z udziałem biskupów metropolii górnośląskiej pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca w katedrze Chrystusa Króla. Homilię wygłosił biskup opolski Andrzej Czaja.

Arcybiskup Wiktor Skworc w przywitaniu podkreślił, że 25 lat po utworzeniu metropolii kościelnej powstaje metropolia samorządowa.


— Utworzenie metropolii to powód do dziękczynienia Bogu, ale także wielu ludziom — podkreślił w trakcie kazania biskup opolski, Andrzej Czaja — to także powód do podsumowań i spojrzenia w przyszłość.


W uroczystej mszy w katowickiej archikatedrze wzięli udział także biskupi gliwiccy i opolscy a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Bulla papieża Jana Pawła II wprowadziła w Polsce 9 nowych metropolii i 13 diecezji.

Jak podkreślają wierni, to ważne dla nich wydarzenie.


Wcześniej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się panel dyskusyjny pt. „Metropolia katowicka – szansa czy ryzyko duszpasterskiej i społecznej integracji?".

Zaproszeni goście – świadkowie reformy administracyjnej Kościoła w Polsce, historycy i socjologowie religii – podejęli próbę odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób powołanie metropolii górnośląskiej stało się szansą społecznej i duszpasterskiej integracji wiernych, zamieszkujących region.

Zapraszając do udziału w uroczystościach biskupi metropolii napisali: „Szansa ta jest procesem realizowanym m.in. przez wspólne działania duszpasterskie, służące też budowaniu społeczności lokalnej – w oparciu o takie ewangeliczne wartości, jak przywiązanie do parafii, rodziny i ojcowizny, jak szacunek dla życia na każdym etapie oraz pragnienie przeżywania niedzieli jako dnia dla Boga i rodziny. Budujące i to dosłownie, naszą metropolitalną więź były wspólne wystąpienia Pasterzy metropolii w sprawie świętowania niedzieli i w kwestiach związanych z ekologią, troską o nasz wspólny dom oraz ich wspólne inicjatywy: Rok Życia Konsekrowanego i Rok Rodziny. Corocznie, wspólnie, we współpracy z samorządami wielu miast i gmin, promujemy rodzinę w czasie Metropolitalnego Święta Rodziny".

W sobotę z okazji 25-lecia diecezji w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu odprawiona została uroczysta msza. Jak podkreślił w trakcie kazania biskup sosnowiecki, Grzegorz Kaszak, decyzja papieża była odważna i pożyteczna.

W uroczystościach w Sosnowcu wziął udział także wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Gliński. Jak podkreślił w trakcie swojego wystąpienia utworzenie nowych diecezji miało zbliżyć Kościół do wiernych i zbudowanie lepszych wspólnot. "Bo Kościół i my wszyscy żyjemy wspólnotami" – podkreślił Gliński.

Jak podkreślił uczestnicząca w uroczystościach posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Ewa Malik, utworzenie diecezji wpłynęło na ożywienie wspólnoty kościelnej w Sosnowcu.

Jak dodała posłanka do Parlamentu Europejskiego, Jadwiga Wiśniewska, uroczystości w Sosnowcu odbyły się w symbolicznym dniu, kiedy to w Rzymie podpisana została deklaracja rzymska a kultura europejska jest oparta na chrześcijaństwie.

Uroczystą Eucharystię z okazji 25-lecia diecezji gliwickiej w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach sprawowali metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, biskup gliwicki Jan Kopiec, biskup opolski Andrzej Czaja, biskupi pomocniczy i seniorzy diecezji metropolii katowickiej i księża diecezji gliwickiej.

— Zachęcamy się wzajemnie do podejmowania wysiłku wypracowania naszej świadomości jedności Kościoła diecezjalnego gliwickiego — powiedział w katedrze bp Jan Kopiec.

W homilii bp Jan Kopiec przypomniał historię Kościoła na Śląsku, podkreślając jego szczególne znaczenie w posłudze dla miejscowej ludności oraz reorganizacji struktury kościelnej, dokonanej w 1992 roku przez papieża Jana Pawła II.

Autorzy: Dorota Stabik, Łukasz Szwej /mm/rs/

 

 


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA