Niedziela palmowa

fot. Anna Musialik

Niedziela Palmowa to dzień, który od 32 lat kojarzony jest z młodymi. W 1986 roku, z inicjatywy św. Jana Pawła II, właśnie w Niedzielę Palmową odbył się pierwszy Światowy Dzień Młodzieży. Tamto spotkanie miało wymiar diecezjalny, a Papież wyjaśnił młodym, czym mają być dni młodzieży: „Dziś jesteście zgromadzeni tutaj znowu, drodzy przyjaciele, aby w Rzymie, na placu św. Piotra, zapoczątkować tradycję Dnia Młodzieży, do którego został wezwany cały Kościół (…) dzień Młodzieży oznacza wyjście na spotkanie Boga, który wszedł w dzieje człowieka poprzez Tajemnicę Paschalną Jezusa Chrystusa. Wszedł nieodwracalnie. I chce spotkać naprzód was, młodych”.

O przygotowaniach i temacie najbliższego Światowego Dnia Młodzieży będziemy rozmawiać z wolontariuszami Diecezjalnego Centrum ŚDM.


 

ks. Michał KowalskiRozważania wielkopostne

Przykazania kościelne

Zaprasza ks. Michał Kowalski

 

Niełatwo jest być dzisiaj katolikiem. Gdy Konferencja Episkopatu Polski uaktualniła brzmienie czwartego przykazania kościelnego na portalach społecznościowych zaroiło się od opinii, marudzeń, euforii. Zwolennicy widzieli w tym konieczność dostosowania się do współczesności, przeciwnicy zaś twierdzili, że to chyba upadek Kościoła bądź pewna zapowiedź takiego upadku. Czym są owe przykazania kościelne i dlaczego Kościół je formułuje? Co mam z ich przestrzegania? I w końcu, czy muszę ich przestrzegać, by być dobrym katolikiem? Na te i podobne pytania będę starał się odpowiedzieć i opowiedzieć – czym dla mnie jest Kościół i jego przykazania?Magazyn religijny Radia Katowice w każdy poniedziałek 19.15

W programie prezentowane są najnowsze informacje z życia i działalności Kościoła katolickiego (powszechnego i lokalnego) i Kościołów zrzeszonych w Śląskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej oraz zapowiedzi najważniejszych wydarzeń religijnych nadchodzącego tygodnia.

Zasadniczą częścią audycji jest Temat wieczoru. W kolejne poniedziałki miesiąca prezentowane są: społeczne nauczanie Kościoła, chrześcijańskie inspiracje we współczesnej kulturze,informacje o życiu i działaniu poszczególnych parafii, zakonów, zgromadzeń ruchów i stowarzyszeń, debaty o ważnych sprawach Kościoła i regionu oraz aktywności ludzi młodych w Kościele.

W ramach audycji pojawiają się również odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji.

slady@radio.katowice.pl