Mają wielkie plany.
Aleksander Doba właśnie przygotowuje się do kolejnej próby pokonania Atlantyku. Dokonał tego już dwa razy: drogą najkrótszą i najdłuższą. Za tę drugą drugą zdobył tytuł "Podróżnika roku" magazynu "National Geographic". Trzecia samotna wyprawa Aleksandra Doby przez Atlantyk rozpoczęła się w maju ubiegłego roku. Podróżnik miał przepłynąć sześć tysięcy kilometrów z Nowego Jorku do Lizbony w Portugalii. Jednak silny wiatr przewrócił jego kajak i wyrzucił 70-latka z pokładu. Kajak wylądował na brzegu Półwyspu Sandy Hook. Aleksandrowi Dobie nic się nie stało, ale kajak nie nadawał się do dalszego rejsu. W tym roku wielki podróżnik wraca do tego pomysłu i rozpoczyna drogę tam, gdzie przerwał ją w ubiegłym roku.
Tadeusz Biedzki, ekstremalista w wyborze tras swoich wędrówek po świecie oraz autor wielu poczytnych książek podróżniczych ("W piekle eboli", "10 Bram Świata", "Sen Pod Baobabem", "Zabawka Boga") wyrusza właśnie do Indonezji, tej jej części najbardziej tajemniczej i niedostepnej. W ten sposób powstaje kolejna książka.
Są ludzie, którzy marzą o dalekich wyprawach wpatrując się w linię horyzontu. Są też tacy, którzy właśnie tam, za horyzontem rozpoczynają swoją wędrówkę w nieznane.
Wciąż przesuwać tę linię, która dzieli marzenia od rzeczywistości, podróżować i odkrywać granice swojej wyobraźni, odwagi, ciekawości świata, możliwości organizmu i siły, brawury i głodu poznawania ludzi, nowych miejsc, smaku niezwykłych przeżyć – oto wyzwania stojące przed bohaterami spotkań „Za horyzontem”.
Autorka jest miłośniczką podróżowania z plecakiem i namiotem, poznawania świata i ludzi poza głównymi szlakami turystycznymi. Była w wielu fascynujących zakątkach Ziemi, jak również "pod ziemią". Lubi wyzwania. Przez wiele lat jako członek Klubu Speleologicznego "Aven" uczestniczyła w wyprawach grotołazów. Przyjaźni się z ludźmi gór, którzy imponują jej odwagą i siłą charakteru. Sympatyzuje z wieloma stowarzyszeniami, klubami oraz organizacjami propagującymi turystykę trampingową oraz górską. Od wielu też lat współpracuje z pracownikami Uniwersytetu Śląskiego badającymi naszą planetę dołączając do wątku przygodowego opowieści o podróżach "Za horyzontem" wątek naukowy poszerzający wiedzę z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, etnografii, geografii, przyrody itd.
Polecamy podcast
e-mail: horyzont@radio.katowice.pl
sobota, godzinia 21:15
Albert Karch – korespondent Polskiego Radia Katowice w Brazylii
Brazylia za horyzontem
www.brazyliazahoryzontem.fotonet.net.pl
PRZED HORYZONTEM – ZAPROSZENIA