Infostrada - magazyn reporterów

thumbnail

INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy.

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl


Szczęśliwe kury. Czerwone dęby i dzieci. Pracujący więźniowie. Deklaracje woli

Data: 12-04-2017


Stowarzyszenie Otwarte Klatki apeluje o niekupowanie jaj oznaczonych numerem 3. Pochodzą one od kur z chowu klatkowego, co zdaniem członków stowarzyszenia wiąże się z cierpieniem zwierząt. Szczególnie przed świętami aktywiści starają się edukować społeczeństwo na temat świadomego wyboru jej i hodowli, z których one pochodzą. W całej Polsce prowadzona jest akcja "Jak one to znoszą", w ramach której częstochowscy aktywiści zorganizowali happening. Szczegóły w nagraniu Krzysztofa Słabikowskiego. 

By sprawić radość niepełnosprawnym dzieciakom – posadzili czerwone dęby. W Ziemięcicach podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego świętowali już Dzień Ziemi. Podczas uroczystego pikniku z udziałem leśników z Nadleśnictwa Brynek, dzieci miały pierwszy raz w życiu okazję zobaczyć na własne oczy, jak posadzić drzewka. Dowiedziały się też jak maja dbać o otaczające nas środowisko naturalne. Nagranie Dariusza Schmidta.Otwarty we wrześniu ubiegłego roku Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ziemięcicach roztacza opiekę nad przeszło sześćdziesięciorgem dzieci z głęboką niepełnosprawnością z terenu całego województwa śląskiego. Na terenie ośrodka wychowankowie mogą uczęszczać m.in. do specjalnie dla nich przeznaczonych przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum.

 

Zajmowanie więźniów pracą to jeden ze sposobów, by nauczyć ich jak poprawnie funkcjonować w społeczeństwie. Jednak nie każdego więźnia wypuścić można na zewnątrz i skierować do prac społecznych przy np. pielęgnacji zieleni miejskiej. Rozwiązaniem tego problemu jest budowa hal na terenie zamkniętych zakładów karnych. Kilka takich miejsc powstać ma w województwie śląskim. Nagranie Kamila Jaska. 

Pan Marcin Drab, 33-letni pacjent Śląskiego Centrum Chorób serca w Zabrzu 20 długich miesięcy oczekiwał na przeszczep serca. W tym czasie za jego serce pracowały sztuczne komory tzw. komory Religii. Kilka tygodni temu znalazł się dawca, który dzięki podpisanej wcześniej deklaracji woli, uratował życie pana Marcina. Te Święta – pierwsze od dwóch lat młody mężczyzna spędzi domu, z rodziną. Nagranie Agnieszki Loch.Jak mówi profesor Marian Zembala, przed lekarzami i inżynierami ciągle jeszcze wiele pracy, Jednak najważniejszą sprawą są dawcy. Podpisujmy zatem deklaracje woli, aby w razie nieszczęścia móc uratować kilka innych istnień.


Prowadzą
Infostrada - magazyn reporterów