Infostrada - magazyn reporterów

thumbnail

INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy.

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl


Język i emocje. Szkółki drzew. Lasy w mieście. Wizyta na plaży.

Data: 20-04-2017


W Katowicach jest dziś naprawdę światowo. Do Uniwersytetu SWPS zjechali goście z Chin, Stanów Zjednoczonych oraz Portugalii. Podczas konferencji organizowanej także przez Uniwersytet Śląski i miasto Katowice możemy dowiedzieć się jak emocje oraz język, którym się posługujemy, wpływają na nasze relacje w społeczeństwie. Międzynarodowi goście nie byli zaskoczeni serdecznym powitaniem, bardziej zaskoczyła ich pogoda.O języku i o emocjach opowiadały nam m.in Panie Ana Margarida Belem Nunes oraz współorganizatorka konferencji dr Sonia Szramek-Karcz. Konferencja potrwa do 22 kwietnia. Szczegółowy plan dostępny jest na stronie www.jezykiiemocje.eu. A nagranie przygotował Łukasz Szwej.

 

Pewnie większość z nas, np. podczas spacerów w lesie, widziała tak zwane szkółki drzew. Młode rośliny są w nich zasadzane, zasiewane jednak na ogół są gdzie indziej. Drzewami od nasiona do umieszczenia w lesie opiekują się pracownicy w Gospodarstwa Szkółkarskiego. Jedna z takich placówek - w Orzeszu - zorganizowała dziś dzień otwarty. Wspólnie z katowicką młodzieżą pracy leśników przyglądał się Dawid Damszel. 

Lasy w województwie śląskim zajmują prawie 32% całej powierzchni. Świetnie widać to na przykładnie takich miast jak Ruda Śląska, której obrzeża otoczone są zielenią. Niestety tereny te często są zapomniane, zarośnięte i zaniedbane. Jedna z takich miejskich dżungli zostanie wypielęgnowana. Szczegóły w nagraniu Kamila Jaska.Nowe oblicze lasku w Rudzie podziwiać będzie można w pełni na jesień przyszłego roku.

 

A teraz przenosimy się do Żywca, na plażę... tak, nie przesłyszeli się Państwo. Choć pogoda wcale nie zachęca do wyjścia z domu, zabieramy państwa nad potok Leśnianka w żywieckiej dzielnicy Zabłocie, gdzie trwają właśnie ostatnie przygotowania do rozpoczęcia sezonu. Grupa mieszkańców zorganizowała się, napisała projekt i od kilku miesięcy - pro publico bono - pracuje, by stworzyć dostępny dla wszystkich i bezpieczny teren rekreacyjny. Do tego całymi garściami czerpią z bogactwa historycznego swojej małej ojczyzny. Nagranie Katarzyny Graboń.
Prowadzą
Infostrada - magazyn reporterów