Motocykliści na Jasnej Górze

fot. Ryszard Stotko

Jasna Góra podejmuje motocyklistów XIV Zlotu Gwiaździstego.

Nosi on imię Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. Ten duchowny, doktor filozofii, był kapelanem Jana Pawła II, harcmistrzem, podchorążym kawalerii Wojska Polskiego II RP, rotmistrzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz kapelanem „Rodzin Katyńskich” i pomordowanych na Wschodzie. Ich pielgrzymka także dziś gości w częstochowskim sanktuarium.

Wczoraj motocykliści przygotowali pokaz udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku motocyklowego i wzięli udział w Apelu Jasnogórskim. Dziś po porannej zbiórce na Górce Przeprośnej przed Sanktuarium Ojca Pio parada motocykli wjechała na Jasną Górę. 

W sumie ponad 10 tys. motocyklistów z całego kraju rozpoczęło na Jasnej Górze sezon motocyklowy na polskich drogach. Przybyli także motocykliści z zagranicy, z Czech, Hiszpanii, Litwy oraz grupa motocyklistów z Węgier z ojcem Bátorem Botondem, paulinem, pasjonatem motocykli. Dzisiejsze spotkanie po raz pierwszy odbyło się bez udziału śp. Wiktora Węgrzyna, inicjatora i komandora Zlotów jasnogórskich, który zmarł w styczniu tego roku. Funkcję komandora XIV Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego objęła Katarzyna Wróblewska, wiceprezes Stowarzyszenia Międzynarodowy Rajd Katyński. 

Autor: Zdzisław Makles /rs/