Zakończył się Europejski Kongres Gospodarczy

fot. Mariusz Masiarek

Ponad 9 tysiący gości z Polski i z zagranicy owiedziło 9. Europejski Kongres Gospodarczy.

700 prelegentów poprowadziło blisko 12 tysięcy godzin merytorycznych dyskusji. Podczas obrad poruszono wiele ważnych i aktualnych tematów. Jak jednak zaznaczył w sesji inauguracyjnej były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, profesor Jerzy Buzek, trzeba pamiętać, że w całej unii, sytuacja jest trudna. Wspomnieć chociażby należy kryzys w Grecji, potem kryzys migracyjny, czy decyzję o brexicie. Zdaniem Jerzego Buzka, Unia musi znaleźć rozwiązania tych problemów. 

— Ta największa impreza biznesowa w Europie Środkowej bardzo mocno wpływa na wizerunek Katowic — powiedział poranny gość Radia Katowice, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Tadeusz Donocik.


— Łączenie Startupów z tradycyjnym biznesem to bardzo dobry pomysł — mówi Janusz Dramski, wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

— Startupy czy inwestycje w innowacyjność to jeden ze sposobów na reindustrializację Śląska. — podkreślał podczas jednego z paneli podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski — Sposobem na rozwój przemysłowy kraju, ale także regionu nie jest likwidowanie kopalń, a lepsze zarządzanie całym sektorem.


Polska Grupa Górnicza przedstawiła swoją strategię rozwoju do 2030 roku. Jak tłumaczył prezes Spółki, Tomasz Rogala, filarami tej strategii jest założenie średniego rocznego wydobycia węgla na poziomie 30 milionów ton, wzrost jakości surowca, a także obniżenie kosztów jego wydobycia. Trwa także opracowywanie strategii rozwoju w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Wiceminister Tobiszowski zauważył również, że braki w podaży energii elektrycznej mogą zahamować wzrost gospodarczy. Dlatego w ministerstwie trwa opracowywanie odpowiedniej strategii mającej zaradzić takim problemom w przyszłości.


Trwają także prace nad koncepcją utworzenia elektrowni szczytowo-pompowej w jednej z nieczynnych kopalń.

Ponadto na Kongresie odbywały się panele dotyczące społecznej odpowiedzialności biznesu, samorządów, innowacji czy kultury. 

— Wszyscy goście kongresowi podkreślają, że Śląsk to ogromna siła gospodarcza — mówi Wojciech Kuśpik, inicjator i organizator Kongresu.

Europejski Kongres Gospodarczy przyciągnął do Katowic przedstawicieli świata polityki, nauki i gospodarki.

Autor: Joanna Opas, Dorota Stabik, Ryszard Stotko, Józef Wycisk /rs/