Góralska gwara. Seniorzy świętują. Taneczne miasto. Więzienny "odwyk".

Gwara na Żywiecczyźnie ma się całkiem dobrze. Można było się o tym przekonać w Rajczy podczas 11. już Posiad Gawędziarskich. Na scenie Gminnego Ośrodka Kultury, w repertuarze gwarowym i... kierpcach, zaprezentowało się ponad dwudziestu miłośników mowy przodków. Konkurs to nie tylko sposób na przekazywanie dawnych tradycji, to również szansa na zaprezentowanie piękna i różnorodności lokalnej mowy. W tym roku wśród uczestników nie zabrakło przedszkolaków. Jednak siłą konkursu okazały się obyte ze sceną, leciwe gawędziarki po "osiemdziesiątce" zachwycające opowieściami zasłyszanymi jeszcze od swoich babek. Mowie z gór – z mikrofonem przysłuchiwała się Katarzyna Graboń.


To właśnie ten głos uratował w Rajczy męski honor. Robert Maciejowski był jedynym mężczyzną startującym w konkursie.

 

Seniorzy z Tychów świętowali jubileusz 10-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To jeden z największych takich ośrodków w Polsce. Skupia 1200 słuchaczy, a chętnych jest znacznie więcej, niż miejsc. Z okazji jubileuszu zorganizowano dla seniorów piknik. Goście mogli między innymi nauczyć się gry w brydża, wziąć udział w plenerze malarskim oraz skorzystać z badań i porad medycznych. Tyskich seniorów z mikrofonem odwiedziła Marta Dobrowolska.


 

W Częstochowie na Placu Biegańskiego tańczyli dziś wszyscy: dzieci, rodzice, nauczyciele, a i przechodnie dołączali. Centrum Częstochowy zamieniło się w parkiet taneczny. W ten sposób obchodzono dziś w tym mieście Dzień Tańca i Dzień Rodziny. W imprezie "Zatańcz z nami" na Placu Biegańskiego udział wzięli uczniowie szkół podstawowych, przedszkolaki, gimnazjaliści a nawet licealiści. Dzień tańca zorganizowali: częstochowskie koło Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA oraz Zespół Szkół nr 15. Nagranie Izabeli Czerczer.


 

Teraz przeniesiemy do Wojkowic i tamtejszego Zakładu Karnego. Zakładu, który nie tylko resocjalizuje osadzonych, ale też leczy. Leczy uzależnionych od alkoholu i narkotyków. Oddział terapeutyczny położony jest nieopodal więziennych pawilonów. I choć wyglądem nie wiele się różni, życie wygląda tam nieco inaczej. Nagranie Gabrieli Kaczyńskiej.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl