Radio Katowice
Radio Katowice / Czy to prawda, że...
Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach-Szopienicach
21.05.2017
18:19:00

fot. Beata Tomanek

Jest to jedyne takie muzeum, które powstało z inicjatywy byłych pracowników, emerytów skutecznie przez lata broniących maszyn swojej huty przed grabieżą. W 2004 roku zawiązali Stowarzyszenie Na Rzecz Powstania Muzeum Hutnictwa Cynku. Wcześniej powstała Izba Tradycji. Otwarto ją dla uczczenia 150. rocznicy istnienia Huty Metali Nieżelaznych "Szopienice". Muzeum urządzono w budynku dawnego Centralnego Laboratorium Chemicznego z 1897 roku, stanowiącego pozostałość po hucie cynku "Bernhardi" w Roździeniu, należącej do spółki przemysłowej Giesche. Pierwszym kustoszem placówki był dr Emanuel Wilczok, zasłużony pracownik huty. Od 31 stycznia 1994 roku Izba Tradycji nosi jego imię. Obecnie izbę prowadzą emerytowani pracownicy huty. W placówce mieści się również siedziba Stowarzyszenia na rzecz powstania Muzeum Hutnictwa Cynku. Byli pracownicy i zarazem działacze Stowarzyszenia pełnią rolę przewodników i oprowadzają zwiedzających po obiektach nieczynnej już huty. Po 14 latach ich niezłomnej działalności powstało Muzeum Hutnictwa Cynku w Walcowni Huty Szopienice. Można zwiedzać to Muzeum codziennie. Znajduje się to miejsce również na Szlaku Zabytków Techniki.




Radio Katowice / Audycje / Czy to prawda, że...
Czy to prawda, że...
 
 Niedziela
 20:15
 


Odpowiedź na proste pytanie rozpoczynające się od banalnych słów: „Czy to prawda, że?” może stać się początkiem fascynującej opowieści o nieznanych epizodach przeszłości, podobnie jak rodzinne wspomnienia mogą odkrywać nieznane fakty i wpisywać je w historię Śląska.

Przypominają o tym autorzy audycji emitowanych na antenie Radia Katowice Beata Tomanek oraz Bogdan Widera, którzy zachęcają słuchaczy, żeby stawali się kronikarzami swoich czasów i wciąż zadają pytania, m.in.:

Czy to prawda, że neandertalczyk mieszkał na Śląsku? Czy to prawda, że rekiny pływały na mysłowickim rynku? Czy to prawda, że Ślązacy walczyli pod Grunwaldem? Czy to prawda, że Beethoven zaczął pisać 5 symfonię na Śląsku? Czy to prawda, że Śląsk miał swój Hollywood? Czy to prawda, że gorączka złota wybuchła niegdyś w Piekarach? Czy to prawda, że wszystkie żubry na świecie to z pochodzenia „hanysy?” i wiele innych...

Audycja „Czy to prawda, że...?” jest emitowana od 2006 roku na antenie Radia Katowice i ma na celu promocję wielobarwnej historii i kultury Górnego Śląska, przypominanie o mądrości życia jego mieszkańców, o tolerancji wobec różnorodności i odmienności, dbałości o poczucie własnej tożsamości.

Od kilku lat wraz z dyrektorem Biblioteki Śląskiej prof. Janem Malickim autorzy audycji „Czy to prawda, że...?” zachęcają słuchaczy do bycia „kronikarzami swoich czasów”. Uświadamiają wartość dokumentów, dzienników, starych kronik i fotografii.

niedziela i święta, godzina 20:15



www.tomanek.fotonet.net.pl

czytoprawda_01_1024.

 

Zobacz także Czy to prawda, że...

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA