Pierwszoligowe zmagania na finiszu
28.05.2017
15:34:00

Za nami przedostatnia kolejka sezonu piłkarskiej pierwszej ligi.

Najwięcej emocji dotyczy walka o awans do ekstraklasy, ale mało kto przypuszczał, że po każdej serii spotkań sytuacja będzie zmieniała się jak w kalejdoskopie, rundę przed końcem sezonu w najlepszej sytuacji znajdzie się Górnik Zabrze.

Przed pierwszym gwizdkiem 33. kolejki wszystko we własnych nogach miało, drugie (wówczas) w tabeli Zagłębie Sosnowiec. Mecz w Głogowie zupełnie jednak podopiecznym Dariusza Banasika nie wyszedł i przegrali 0:1. Zaskoczenie miało miejsce już na starcie, gdy trener w linii ataku wystawił nominalnego pomocnika Dawida Ryndaka i Zagłębie w ofensywie nie istniało. A gospodarze zdołali wyjść na prowadzenie, gdy po dośrodkowaniu Ilków-Gołąba obrońcy "zaspali", co wykorzystał Wojciechowski. W przerwie szkoleniowiec Zagłębia zdecydował się wprowadzić Fidziukiewicza i mecz toczył się „akcja za akcję”, ale bliżej drugiego gola byli gracze Chrobrego.

Potknięcia sosnowiczan nie wykorzystała trzecia w tabeli Olimpia Grudziądz, która podejmowała GKS Katowice. Katowiczanie po burzliwym tygodniu zmianie szkoleniowca ( Jerzego Brzęczka zmienił Janusz Jojko) zagrali bez presji i wygrali 2:0. Graczem meczu został strzelec dwóch goli - Tomasz Foszmańczyk, który najpierw został przewrócony w polu karnym i sam został skutecznym egzekutorem jedenastki, a następnie popisał się kapitalnym uderzeniem z 18 metrów.

"Swoje" w tej kolejce zrobił z kolei Górnik Zabrze, który wygrał piąty mecz z rzędu i teraz on jest w najlepszej sytuacji. Tym razem zabrzanie nie dali szans Podbeskidziu, gromiąc bielszczan 4-0. Na otwarcie wyniku nie trzeba było czekać długo, bo tylko do ósmej minuty. Rafał Kurzawa bezpośrednim strzałem z rzutu wolnego zaskoczył Leszczyńskiego i zabrzanie już się cieszyli. Po kolejnym kwadransie Lewicki udem pokonał własnego bramkarza i już wiadomo było, że zespół Marcina Brosza tego meczu z rąk nie wypuści. Po przerwie było co najmniej kilka sytuacji na podwyższenie wyniku, ale zabrzanie wykorzystali "tylko" dwie. Angulo i Kurzawa popisali się strzałami z dystansu i blisko 20 tysięcy kibiców wpadło w euforię.

Jedyne rozstrzygnięcie jakie w niedzielę zapadło, to utrzymanie GKS-u Tychy choć, trzeba przyznać, w kiepskim stylu.

Tyszanie podejmowali Stal Mielec i by nie oglądać się na inne wyniki, musieli wygrać. Zagrali jednak katastrofalnie i przegrali 1:4.

Wszystkie gole padły w drugiej części. Najpierw z bliska trafił Szymon Sobczak, a później z dystansu przymierzył Piotr Głowacki. Wydawało się, że jeszcze mogą być emocje, gdy sposób na golkipera gości znalazł Jakub Świerczok, ale było to myślenie błędne. Dwukrotnie w statystykach zapisał się bowiem Aleksandyr Kolew.

Chrobry Głogów – Zagłębie Sosnowiec 1:0 (1:0)
1:0 – 18´ Wojciechowski

Olimpia Grudziądz - GKS Katowice 0:2 (0:0)
0:1 - 60´ Foszmańczyk, 60 min (rzut karny), 0:2 88´ Foszmańczyk

Górnik Zabrze – Podbeskidzie Bielsko-Biała 4:0 (2:0)
1:0 8´ Kurzawa, 23´ 2:0 Lewicki (sam.), 3:0 63´ Angulo,
4:0 69´ Kurzawa

GKS Tychy – Stal Mielec 1:4 (0:0)
0:1 – 48´ Sobczak, 0:2 81´ Głowacki, 1:2 89´ Świerczok, 1:3 90´ Kolew, 1:4 90´ Kolew